Bu haber kez okundu.

Başkanlık için anlaştılar! Yeni Anayasa teklifi haftaya Meclis'te

ANKARA'da bugün başkanlık sistemi ve yeni anayasa teklifi konusunda Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında çok kritik bir görüşme gerçekleşti. Çankaya Köşkü'nde yapılan görüşmeden başkanlık için uzlaşma yönünde karar çıktı. Teklifin önümüzdeki hafta Meclis'e gönderileceği açıklandı.

İLK AÇIKLAMA DEVLET BAHÇELİ'DEN

Daha önce iki defa bir araya gelen Başbakan ve MHP lideri teklifteki bazı pürüzleri görüşmek için bugün üçüncü kez bir araya geldi. Saat 14.00'de başlayan görüşme yaklaşık 1 saat 20 dakika sürdü. Görüşmenin ardından iki lider kameralar karşısına geçerek basın açıklaması yaptı. İlk sözü Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli aldı. Bahçeli, ''Bugünkü görüşmemiz son değerlendirmeler ışığında olumlu geçmiştir. İnşaallah çok kısa bir süre içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bir metin sunulmuş olacaktır.'' dedi.

''NİYET HAYIRLI AKIBET HAYIRLI OLACAK''

Ardından sözü alan Başbakan Binali Yıldırım da ''Anayasa'da sınırlı bir değişiklik yapılması konusunda bir süredir memleketimizin gündemindedir. Bu konuda Milliyetçi Hareket Partisi ile yürüttüğümüz çalışmalarda müzakerelerde yeni bir olgunluğa erişildi'' sözlerini söyledi ve ''Gözden geçirmeler yapılacaktır. Önümüzdeki hafta itibariyle inşaallah AK Parti yeni anayasa teklifini TBMM'ye sunacaktır. Hayırlı karar alınacaktır. Niyet hayırlı akıbet hayırlı olacaktır.'' şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI'NIN PARTİSİYLE İLİŞKİSİ

Milliyetçi Hareket Partisi'nin pürüz dediği ve en çok üzerinde durduğu noktalardan birisi Cumhurbaşkanının seçilmesiyle birlikte partiyle ilişiğinin kesilip kesilmemesi meselesiydi. Bu konuya açıklık getiren isim ise Başbakan Binali Yıldırım oldu. Yıldırım, ''Cumhurbaşkanı eğer seçilirse partisiyle ilişiği devam edecektir.'' dedi.

REFERANDUM SÜRECİ BAŞLIYOR

Merak edilen bir diğer konu ise ''Referandum'' süreciydi. Bu kapsamda yapılan açıklamalar da vardı. ''İster 330 ister 367 olsun her halukarda millete gideceğiz'' denilmişti. Başbakan Yıldırım, eğer TBMM'ye sunulan yeni anayasa teklifinde 330 sağlanırsa bahar aylarında yani Nisan veya Mayıs ayı gibi referanduma gidileceğinin sinyallerini verdi. (24 TV)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×