Bu haber kez okundu.

Başkanlık önerisi 10 güne kadar Meclis'te!
Mustafa Şentop, Türkiye'nin gündemindeki yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Habertürk Gazetesi'ne konuşan Şentop, Anayasa'nın ilk dört maddesinin değişmeyeceğini vurguladı.

'Yeni Anayasa yapmıyoruz, ilk dört madde değişmez' diyen Mustafa Şentop, ''24. dönemde getirdiğimiz Anayasa önerisinde, üniter başkanlık sistemi vardı. Üniterlik, Türkiye açısından vazgeçilmez bir zorunluluktur. Anayasa'nın 4'üncü maddesi; ilk 3 maddenin değiştirilemeyeceğini, değiştirilmesinin teklif edilemeyeceğini söylüyor. Biz şu anda yeni bir anayasa yapmıyoruz. Eğer yeni bir anayasa yapmıyorsak, zaten ilk 4 maddeye dokunma imkanımız da yok'' dedi.

NASIL BİR BAŞKANLIK MODELİ?

Meclis Anayasa Kom. Bşk. Şentop, tartışılan başkanlık modeli hakkında da ipuçları verdi. Türk tipi başkanlık sisteminin esas alınacağına vurgu yapan Şentop, ''Önerdiğimiz model, çok büyük oradan ABD'ninki gibi olabilir. 'Türk tipi' derken o modelden farklılaşan hususları ifade ediyoruz. ABD'dekinden farklı olarak biz Federal değil üniter başkanlık ve tek meclis öneriyoruz. Bir de doğrudan tek derecede seçim olacak. Bazı atamalarla ilgili farklar da olabilir. Bunun dışında ABD sistemine yüzde 90 oranda benziyor diyebilirim'' dedi.

''YETKİ TARTIŞMASI YAŞANMAZ''

Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, başkanlık yetkileri tartışmalarına da değindi, sözleri ise dikkat çekti. Yetki tartışması olmayacak diyen Şentop, ''Kararname ve kanun arasında çelişki varsa kanun uygulanır. Başkan, temel hak ve hürriyetler konusunda kararname çıkaramaz. ABD'de bu hak var. Obama bugüne kadar 276 kararname çıkardı. Hatta orada başkanlar kararnameyle kanunları değiştirebiliyor. Örneğin Obama, silahlanma ile ilgili konuda kongrenin çıkarmadığı bir kararname çıkardı. Türkiye'de bunu sınırladık. ABD başkanına verilen yetkiden daha az yetki veriyoruz.'' ifadelerini kullandı.

ÖNERİ KASIM AYI İÇİNDE GELEBİLİR

Mustafa Şentop, AK Parti'nin yeni anayasa ve başkanlık paketinin meclise ne zaman sunulacağına ilişkinde konuştu. Teklifin 10 güne kadar Meclis'te olabileceğini belirten Şentop, ''Azami artı eksi 10 gün içinde Meclis'e böyle bir teklif verebilmek mümkün. Bütçe görüşmeleri Aralık ayında yapılacak. İç tüzüğe göre o sırada Meclis'te başka bir konu görüşülemez. Teklifimizin önce TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesi lazım. Teamüllere göre bütçe sırasında komisyonlar da başka konuda çalışmıyor ama öncesinde Kasım ayı var, o sırada görüşülebilir.'' dedi.

Kaynak: 24 TV
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
NESLİHAN 2 yıl önce

Ateş içinde bir ülkede tartışılması gereken en son konu başkanlıktır. Bunu kör olanlar bile görebiliyor. Ama , maden kurtuluş savaşındaki aynı gökyüzü var TC üzerinde bir kaos bekliyorum :( Bakın, profesyonel değilim...1922'de yaşanan süreç ne ise şu an o yaşanmaktadır. Bu nedenle naçizane, mart ayında Türkiye'nin astrolojik olarak aynı süreçten geçeceğini ve zorunlu dayatmaların bir şekilde halk tarafından sonuçlandırılacağını düşünüyorum.Ve inanın ki yanılmıyorum. Allah sonumuzu hayreyleye