Bu haber kez okundu.

Başkanlık referandumu Nisan ayında yapılabilir

Türkiye'de başkanlık sistemi görüşmelerinin Ocak ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülebileceğini açıklayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, başkanlık referandumu tarihi için de Nisan ayına işaret etti.

Hayati Yazıcı, başkanlık sistemine ilişkin çok önemli bir açıklama yaptı. Günlerdir siyasi partiler ve liderler arasında tartışma konusu olan başkanlık teklifinin Ocak ayı içerisinde Meclis gündemine alınabileceğini ifade eden Yazıcı, ''Başkanlık teklifi Nisan'da referanduma gidebilir'' dedi.

YOL HARİTASI NETLEŞTİ

Başkanlık süreci takvimi konusundaki yol haritası da netleşti. Buna göre anayasa değişikliği Ocak ayında, başkanlık referandumu ise Nisan ayında gerçekleşecek. Sabah Gazetesi'nde yer alan bir habere göre ise, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında konu ele alındı ve referandumun bahar aylarında yapılabileceği belirtildi. Öte yandan 15 maddelik anayasa değişikliği paketinin yılbaşına kadar TBMM'ye getirileceği ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) 'evet' oyu kullanacağı öğrenildi.

Peki başkanlık referandumu sonucu ne olur? Başkanlık sistemi kaç oyla kabul edilir? Bu soruların yanıtlarını Sabah Gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı köşe yazısında dile getirdi.

YÜZDE 60'LIK OYLA KABUL EDİLİR

Rasim Ozan Kütahyalı yazısında, vatandaşların en az yüzde 60'lik kısmının referandumda kesinlikle 'evet' oyu kullanacakları tahmininde bulundu. Kütahyalı, Türkiye'deki çözümün iki turlu dar bölge başkanlık sistemi ile olabileceğini ve 2017 yılında halkın çoğunluğunun bu kararı vereceklerini ifade etti ve yazısının sonuna da ''Türkiye'nin başkanlık rejimi şimdiden hayırlı olsun...'' notunu ekledi.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×