Bu haber kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Zirvesi'nde konuşacak
Birleşmiş Milletler zirvesi 19-24 Eylül tarihleri arasında New York'ta yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı zirvede uluslararası terörizm ile mücadele ve Suriye ana gündem başlıklarını oluşturacak.

GÜNDEM SURİYE VE DAEŞ OLACAK

Türkiye, Suriye'den DAEŞ temizlenmeden çözümün gerçekleşemeyeceği tezini savunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, DAEŞ'le mücadelede atılacak adımları Birleşmiş Milletler Zirvesi'nde aktaracak. DAEŞ'in önce Suriye ardından da Irak'tan atılması için olası operasyonlar da BM'de masaya yatırılacak. Rakka ve Musul'a eş zamanlı operasyonlar kritik zirvede konuşulacak.

ABD, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye'nin desteklediği operasyonun uluslararası koalisyon tarafından gerçekleştirileceği planlandı. Önce Çin'deki G20 zirvesinde ardından da Londra'daki Fikirdaş Ülkeler toplantısında ele alındı. İlk etapta Rakka operasyonuna hava desteğinin Türkiye ve NATO nezdinde verilmesi, Türkiye'nin ayrıca zırhlı araç desteği sunması değerlendirilecek.

ERDOĞAN ŞARTLARI SUNACAK

Suudi Arabistan ve Katar'la operasyona katkı sağlamak isteyen diğer bölge ülkelerinin de silah ve teçhizat desteği vermesi gündemde. Ancak Türkiye'nin operasyon için önemli şartları var. Musul'da peşmerge güçlerini eğiten Türkiye'nin Rakka operasyonu için şartları Birleşmiş Milletler Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, başta katılımcı ülkelerin liderlerine iletilecek.

O şartların en kritik olanı ise Türkiye'nin PYD kriteri. Suriye'de askeri gücünü sınırlı tutmak isteyen Türkiye'nin Rakka Operasyonu için öncelikli şartı, operasyonun kara gücünde Ankara'nın terörle ilişkili gördüğü PYD'nin kesinlikle bulunmaması. Terör örgütü PYD'yi operasyona hazırladıklarını her fırsatta açıklayan Amerika Birleşik Devletleri'nin bu konudaki kararı, operasyonun belirleyici unsurunu ortaya koyacak.

Operasyonda Cerablus'un ana karargah görevini üstlenmesi de Türkiye'nin önerileri arasında. Erdoğan zirvede gerçekleştireceği özel görüşmelerde ve 23 Eylül'de New York Harvard Kulüp'te yapacağı konuşmada Türkiye'nin taleplerini iletecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×