Bu haber kez okundu.

Deniz Baykal: Ben öyle birşey demedim, CHP direnmeli...
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP'nin başkanlık sistemini değerlendirmesi gerektiğini söylediğine dair çıkan haberler üzerine ikinci bir açıklama daha yaptı. Baykal, söylediklerinin yanlış anlaşıldığını ifade ederek ''başkanlık sistemine CHP'nin sonuna kadar direnmesi gerekir'' demek istediğini açıkladı.

Deniz Baykal, gazeteci Avni Özgürel'in kendisini arayarak 'başkanlık rejimi gelirse her yerde CHP seçimi alamaz gibi bir kanaat var, siz ne dersiniz? diye sorduğunu ve kendisinin de bu soruya, ''Makamın özelliklerine uygun bir aday oylarımızı arttıracaktır. Ama asıl mesele CHP'nin gerçek kimliğine uygun, özündeki temel projeye sahip çıkan bir anlayışı parti olarak kamuoyunun önünde iddialı bir şekilde ortaya koyabilmektir. Çünkü; Türkiye'nin CHP'nin temel siyasetine bugün her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Dolayısıyla ben 'başkanlık rejimi gelsin mi gelmesin mi' sorusuna değil, bize rağmen gelirse CHP'nin ne yapabileceği sorusuna yanıt verdim. Elbette CHP bu başkanlık projesine sonuna kadar ve tüm gücüyle direnmelidir ve direnecektir. Şunu unutmamak lazım ki bu ortamda başkanlık rejimi Türkiye'nin maruz kaldığı tehlikeleri büyük ölçüde arttırır. Türkiye'nin bugün her zamankinden daha çok ortak akla, kurumsal düşünceye göre davranmaya ihtiyacı vardır. Halbuki başkanlık rejimi mevcut siyasi tabloya bakacak olursak çok daha keyfi ve şahsi uygulamaların önünü açacaktır. Bu da Türkiye'nin iç ve dış politika sorunlarının daha da karmaşık hale gelmesine neden olacaktır.'' dediğini ifade etti.

Baykal şu hatırlatmayı yaptıktan sonra sözlerini bitirdi. ''Fransa'da Sosyalist Parti Anayasa'daki başkanlık düzenlemesine tüm gücüyle karşı çıkmıştı ancak başkanlık rejimi onlara rağmen geldikten sonra Miterand, sosyalistlerin adayı olarak bir sonraki seçimde başkan seçilmiştir. Bu da kulaklarına küpe olsun'' 

Yani Deniz Baykal bu açıklamasıyla başkanlık sistemine kendisinin destek vermediğini ve CHP'nin de destek vermeyeceğini ancak buna rağmen başkanlık rejimi kabul edilirse bunun da CHP'nin oylarını yükselteceğini ifade ediyor.

Kaynak: Haberturk
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×