Bu haber kez okundu.

Deniz Baykal'dan sürpriz başkanlık sistemi açıklaması
Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye'de başkanlık sistemine karşı çıkıyor. Hatta 'başkanlık halkın seçimine bırakılmalı' diyen MHP'ye de sert eleştiriler yöneltiyor. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, genel merkezin bu yaklaşımına katılmadığını yaptığı açıklamalarla ifade etti.

Baykal, ''Sistem kaçınılmaz noktaya gelince bunu değerlendirmek gerekir diye bakıyorum. Bu kadar sıkıntıyı yaşadığımız bir dönemim şartları içinde başkanlık sistemini değerlendirmemiz gerekir.'' dedi.

BAYKAL: BAŞKANLIK REJİMİ PARTİMİZ İÇİN ÖNEMLİ

Yeni Birlik Gazetesi'nden Avni Özgürel'e konuşan Deniz Baykal'a göre başkanlık sistemi, inandırıcı bir duruş sergilenebilirse CHP için önemli bir yer tutacak. Baykal son günlerde siyasi partiler arasında çok tartışılan konu hakkında, ''Tartışırken meselenin özünü kaçırmamak lazım... Terörle mücadelenin neresindeyiz? Terörle mücadeleye destek veriyor muyuz vermiyor muyuz? Paralel devletle mücadelenin neresindeyiz? Sonra dış politika sorunları... Siyasette dürüstlük ve ahlak konuları. Kısacası bu konularda güven veren, inandırıcı bir duruşu partimiz gerçekleştirebilirse inanıyorum ki, başkanlık rejimi partimiz için önemli bir yer tutacaktır.'' diye konuştu.

''DOĞRU ADAY ÇIKARTMALIYIZ''

Baykal, doğru aday çıkarırsak başkanlıkta şansımız olabilir diyor ve ekliyor, ''Bu makamın gerektirdiği niteliklerde bir adayla çıkabilirsek inanıyorum ki çok ciddi bir sıçrama yapabiliriz. Makamın gereklerini yerine getirebilecek bir adayla çıkabilirsek rekabet edebilecek duruma gelinebilir.''

Deniz Baykal'ın bu açıklamalarına Cumhuriyet Halk Partisi'nden tepkilerin gelmesi gecikmedi. Bunun üzerine ikinci bir açıklama daha yapan Baykal, aslında başkanlık sistemi geçerse CHP'nin şansı olabileceğini ifade ettiğini ve CHP'nin direnme pozisyonunu koruması gerektiğini söyledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×