Bu haber kez okundu.

Doğru bir planlamayla yapılırsa önümüzdeki yüzyıllar rahat eder”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Şanlıurfa Valiliği ziyaretinde yaptığı açıklamada, şehircilikte doğru planlama yapıldığı takdirde ileriki yüzyıllarda insanların rahat edeceğini söyledi.

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile birlikte Vali Abdullah Erin’i makamında ziyaret etti. Özhaseki, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

"NASIL BİR ŞEHİRDE YAŞARSANIZ O ŞEHRE BENZEMEYE BAŞLIYORSUNUZ"

Doğru şehirleşmeye dikkat çeken Bakan Özhaseki, ”Bir taraftan eski Urfa’nın dönüşümü, diğer taraftan yeni Urfa’nın doğru gelişmesi hususunda arkadaşlarla toplantılar yapacağız. Şehircilik alanında yapılan işler doğru bir planlamayla yapılırsa önümüzdeki yüzyıllar rahat eder, insanlar rahat eder, çocuklarımız, torunlarımız, herkes rahat eder ama Allah korusun yanlış işler yapılırsa bizden sonraki nesil çok çeker, insanlar çok mutsuz olur. Nihayetinde şehirleri bizler kuruyoruz. Biz kendi inancımızı, düşüncemizi, hayat biçimimizi şehirlere yansıtıyoruz ama bir müddet sonra şehirler bizi dönüştürmeye başlıyor. Nasıl bir şehirde yaşarsanız o şehre benzemeye başlıyorsunuz. O yüzden doğru şekillendirmek gerekiyor. Bu anlamda burada toplantılar yapıp, konuşmalar yaparak Bu işin ilgilisi arkadaşların ufkunu açmaya çalışacağız. Gerekse çıkıp sokaklarda gezip başkanımız ve bakanımızın söylediği yerlerde neler yapılabilir, yerinde tartışacağız. Gerekse bakanlığımızla ilgili yapılabilecek alanlarda neler varsa onu konuşacağız. Belediyelerimize şunu yaptık, bunu yaptık demek benim çok usulüm değil ama elimizden geleni esirgemeden Urfa için yapıyoruz. Kimsenin bunda endişesi olmasın. Zaten son 15 yıl içerisinde şehirlerimizin çehresi bir kere daha değişti. Bir taraftan kuvvet politikaları, oradaki istikrar, oradaki kalkınma, bir taraftan da belediye başkanları arkadaşlarımızın başarısı şehirleri iyice açığa çıkardı, yaşanabilir hale getirdi. Allah’a hamd olsun bizim getirdiğimiz hizmet belediyeciliği yapılan çalışmalarla mazeret üretmeden, dürüstçe, doğru bir şekilde çalışmalarla şehirler açığa çıktı. Şimdi başka bir yerdeyiz. Yeni gelişmelerin ne olduğunu konuşacağız. Buradaki dönüşümlerde nasıl bir yol izlenecek onu konuşacağız. Bakanlık olarak bizler ne yapabiliriz onları konuşacağız. İnşallah bu gelişimiz Şanlıurfa için hayırlı olur diye temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Bakan Özhaseki’ye Balıklıgöl tablosu hediye edildi.

(Bekir Basmacı/İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×