Bu haber kez okundu.

İstanbul'a Müjdeyi Bakan Eroğlu Verdi "2071'e Kadar Garanti"

İstanbul'a "Su" müjdesi... Melen Barajı inşaatında incelemelerde bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajın yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su vereceğini, böylece İstanbul'un 2071 yılına kadar su sorunu yaşamayacağı söyledi.

İstanbul'da yaşayan vatandaşların hemen hemen her yaz korkulu rüyasıdır susuz kalmak. Merak edilen haberlerin başında baajlardaki su seviyeleri gelir. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sakarya'nın Kocaali İlçesi'nde yapımına 2014 yılında başlanan ve yaklaşık 175 gün sonra tamamlanması planlanan Melen Barajı inşaatında incelemelerde bulunduğu sırada yaptığı açıklamada "Baraj yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su verecek. İstanbul'un suyunu 2071 yılına kadar garanti altına alacağız" dedi.

İSTANBUL'UN SUYUNUN SİGORTASI

Bakan Eroğlu, İstanbul'un yıllık su kullanımı yaklaşık 1 milyar olduğunu, Melen Barajı'nın neredeyse İstanbul'un tüm su ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip olduğunu dile getirdi. Melen Barajı inşaatının çok önce başladığını ama yürümediğini hatırlatan Eroğlu, "Ben DSİ Genel Müdürü iken bazı sanayiciler, Düzceli milletvekilleri bu barajın yapılmamasını istedi. Dedim ki bakın eğer Melen olmazsa, bu ayrı bir havzada, yağış rejimi ayrı burası İstanbul'un suyunun sigortası dedim. Bu olmazsa kurak dönemler oluyor, 7 yılda bir kuraklık oluyor nereden vereceksiniz suyu dedim. Melen Barajı dev bir baraj. Ne kadar su verecek biliyor musunuz? Yılda 1 milyar 77 milyon, 2071 yılına kadar artık garanti altına alıyoruz İstanbul'un suyunu. 2071 yılından sonra ne olacak diyorlar, kardeşim o zaman da bir mektup bırakacağım diğer bakana" dedi.

2020 - 2021'DE KURAKLIK TEHLİKESİ VAR

2020 ya da 2021'de yaşanabilecek kuraklık için tedbir aldıklarını açıklayan Bakan Eroğlu, "Hesap yaparken yıllık sisteme göre yaparsanız şehirleri geçmişte olduğu gibi su bırakıyorsunuz dedim mühendislere. Biz en kurak döneme göre hesap yapmamız lazım. 7 yılda bir kuraklık oluyor. 1994, 2000, 2007, 2014 daha şiddetli kuraklıklar gelebilir. Büyükşehirleri susuz bırakmamak için yedeğin yedeği olması lazım. 2020'de de olur, 2021'de de kuraklık olabilir, biz kuraklık ihtimaline karşı tedbirleri alacağız. 2014'te oturduk, DSİ ekipleri bir araya geldik. Su sıkıntısı yaşatmayacağız, susuz bırakmadık, susuz bırakmacağız" diye konuştu.

LEVENT KIRCA'NIN SKEÇLERİ GÖSTERİLDİ

Bakan Eroğlu sunum yaptığı sırada ekrana oyuncu Levent Kırca'nın rol aldığı İstanbul'daki su kesintilerini anlatan bir skeç yansıtıldı. Törenin ardından Bakan Eroğlu protokol üyeleriyle şantiye binasında öğle yemeği yedi. Yemekte yüklenici firma Bakan Eroğlu'na barajla ilgili tanıtım yaptı. Beyaz perdede tanıtım filmi oynatıldığı sırada projeksiyon cihazını bir işçi eliyle tuttu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×