Bu haber kez okundu.

Kadir Topbaş'ın veto ettiği dosyalar meclisten geçti! İşte o dosyaların içerikleri

Kadir Topbaş'a büyük şok! "Tekrar gözden geçirilmedi" diyerek veto ettiği ve meclise geri gönderdiği 5 dosya, aynen kabul edildi. Dosyaya AK Part'li üyeler olumlu, CHP'li üyeler ise olumsuz oy kullandı. Peki Kadir Topbaş hangi dosyaları veto etti? Kadir Topbaş'ın veto ettiği dosyalarda ne vardı? İşte detaylar...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'ın veto ettiği ettiği 5 dosya bugün, Saraçhane'deki yerleşkede tekrar görüşüldü. Dosyaların oylanmasına geçmeden önce İBB Meclisi CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, maddeler üzerine konuşmak için söz aldı. Gülsever, Topbaş'ın veto edip geri gönderdiği 5 dosyanın, 15 gün bile geçmeden meclis gündemine getirilerek tartışılmasını dikkat çekici bulduklarını ifade etti.Geri gönderilen dosyaların, Topbaş ile istişare edilmeden meclis gündemine getirilmesinin mimar olan belediye başkanının mesleki formasyonunu sorgulama ve buna güven duymama anlamı taşıdığını ileri süren Gülsever'e Ak Partili Meclis üyeleri, tepki gösterdi.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Yapılan oylamada, AK Partili meclis üyeleri olumlu, CHP'li üyeler ise olumsuz oy kullandı ve böylece  Kadir Topbaş'ın veto dip tekrar görüşülmesi için geri gönderdiği 103, 104, 105, 106 ve 107 no'lu dosyalar mecliste oy çoğunluğu ile kabul edildi.

DOSYALARIN  İÇERİSİNDE NE VAR?

Kadir Topbaş'ın veto ettiği dosyaların detayında, Pendik Gökçebeyli Mahallesi'ndeki orman alanı; Beşiktaş Ortaköy'de bin 641 metrekare büyüklüğündeki arazi; Kartal Soğanlık mahallesindeki park alanı; Sarıyer Zekeriyaköy'deki anaokulu alanı ve Bayrampaşa Orta Mahaldeki arazilerle ilgili imar planı değişiklikleri yer alıyor.

KADİR TOPBAŞ NE DEMİŞTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı  sözleşme imza töreninde gazetecilerin soruları üzerine veto edilen dosyalarda teknik bazı eksiklikler ve hatalar olduğunu  ifade ederek şöyle demişti:"Teknik bir adam ve mimar olarak da bunları gözlemlediğimde  bunların yeniden gözden geçirilip bakılması gerektiğini... Bunlar gözden  kaçırılmış olabilir, düzeltilmesi gerektiğini düşündüm. Yarın bu meclis de  sorgulanır, bu aldığı karardan dolayı. Bunu gözlemledim, bunu gördüm, imzayı ona  göre attım, iade ettim, tekrar görüşülecek. Zannediyorum, bir veya iki tanesi  tekrar Meclise geliyor, düzeltilerek geliyor. Tekrar bana gelecek, bu meclise  havalesini yapacağım."

Anahtar Kelimeler:
Kadir TopbaşVeto Dosyalar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×