Bu haber kez okundu.

Kamu Başdenetçiliği kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda yapılan Kamu Başdenetçiliği seçiminde 3 adaydan birisi olan Şeref Malkoç, milletvekillerinin verdiği oyların çoğunluğunu alarak Kamu Başdenetçiliği görevine seçilmişti. Seçime ilişkin karar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yapılan oylamanın ilk iki turunda yeter oy sayısı alamayan Malkoç, üçüncü turda 300 oy almıştı. Diğer adı ombudsmanlık olan kamu denetçiliği Türk hukuk sisteminde, "idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmak" olarak tanımlanıyor.

Kamu Başdenetçiliğine ilişkin karar Resmi Gazete'de

Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Başdenetçiliğine ilişkin 1131 nolu kararda, ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 74'üncü, 14.06.2012 tarihli 3628 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu'nun 11'inci maddesi gereğince, Dilekçe ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinde oluşan karma komisyonca gösterilen 3 aday içerisinden, Genel Kurul'un 15.11.2016 tarihli 20'inci Birleşiminde yapılan seçim sonucunda Şeref Malkoç Kamu Başdenetçiliği'ne seçilmiştir'' denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×