Bu haber kez okundu.

Küçük çiftçileri destekleyen projeler geliyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Kısa zamanda özellikle küçük çiftçileri destekleyen projelerimiz ortaya çıkacak" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlıkta ‘Dünya Gıda Günü’ dolayısıyla gerçekleştirilen programda konuştu. Dünyanın en önemli probleminin ’gıda’ olduğunu belirten Fakıbaba, "Gıda ve üretim. Gerçekten eğer biz bunu başardığımız takdirde gerçekten Türkiye için, bölge için değil dünyada çok önemli yerlere varacaktır. Eğer biz toprağımızı suyla ve çiftçimizi bilgiyle donatırsak emin olun Türkiye çok ciddi bir tahıl ambarı ve gıdanın merkezi haline gelecektir. Bunu yapmak bizim için en önemli çalışmalarımızdan birisidir. Sadece ben değil, Türkiye’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çok önemli bir bakanlık olduğunu herkes söylemektedir. İsraf etmeyelim, çünkü açlıktan ölen binlerce insan, kardeşlerimiz var. Bunlara önem verelim, onların hakkını tüketmeyelim. Daha fazla bilinçli bir şekilde sağlıklı gıdayı üretir, toprağı suyla buluşturur ve israfı önlersek açlık ölüm oranlarını mutlaka azaltacağımızı inanıyorum. Sayın Başbakanımızın çok güzel bir cümlesi var, ’Buğdayla koyun gerisi oyun’. Gerçekten dünyanın en önemli iki hususu" ifadelerini kullandı. Fakıbaba, konuşmasında şunları kaydetti:

"Biz, çalışacağız. Çok değerli çiftçi kardeşlerimizle çalışacağız, üreteceğiz. Ne üreteceğiz? İnsanlık için et, süt, hububat, baklagil üreteceğiz. Biz tüketeceğiz, misafirlerimize vereceğiz. Artan miktarını da başka dünya ülkelerine göndereceğiz, amacımız bu. Başarılı olarak bu kardeşiniz Tarım Bakanı olarak her zaman emrinizdedir, çiftçinin yanındadır, çiftçinin dostudur. Kısa zamanda özellikle küçük çiftçileri destekleyen projelerimiz ortaya çıkacak. Bunları inşallah destekleyeceğiz. Bizi en fazla üzen özelliklerden birisi, Türkiye neyi ithal ediyor. Biz keyfimizden ithal etmiyoruz. Sizi ne kadar üzüyorsa bizi de üzdüğünü bilin, bunu en kısa zamanda keseceğimize inanın. Hep birlikte çalışacağız, çok üreteceğiz."

Programa, Bakan Fakıbaba’nın yanı sıra TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da katıldı. Programda, tarım alanında yapılan icraatları anlatan kısa bir film izletildi.

(Nurullah Geylani / İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×