Bu haber kez okundu.

"Kürt yönetiminin hesabı Bağdat’tan döndü"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IKBY’ye ilişkin, "Barzani daha fazla kazanım elde edeceğini düşündü. Kürtleri birleştireceğini düşündü ama tam tersi maalesef Irak’ta Kürtleri böldü, şu anda büyük bir kaos ve karmaşa var" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından Çavuşoğlu ve Portekizli mevkidaşı Santos, ortak basın toplantısı düzenledi. ABD ile vize krizi konusuna değinen Bakan Çavuşoğlu, konuya ilişkin, "Vize konusu bize göre gereksiz bir krizdi. Hiç ilgisi olamayan sivil insanların bu konularda cezalandırılması da doğru değil, diplomaside de olgun bir tavır değildir. Bizim de Amerika’nın aldığını karara karşı bir karşılık vermemiz lazımdı ve bu karşılığı da anında verdik ama bu tür lüzumsuz konuların iki müttefik ülkenin gündeminde olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Konuyu da karşılıklı anlayış içerisinde aşabileceğimizi düşünüyoruz" mesajını verdi.

"ŞU ANDA BÜYÜK BİR KAOS VAR"

IKBY referandumu hakkında da değerlendirme yapan Çavuşoğlu, IKBY’nin yanlış hesap yaptığını ifade ederek, "Tavsiyelerimizi dinlemedi, oysa biz şuanda karşılaştıkları sorunların olabileceğini dostane şekilde kendilerine söylemiştik. Bizzat ben Erbil’e gittiğimde Barzani’ye söyledim. Bu hesap Bağdat’tan döndü, daha fazla kazanım elde edeceğini düşündü ama olmadı. Kürtleri birleştireceğini düşündü ama tam tersi maalesef Irak’ta Kürtleri böldü, şuanda büyük bir kaos ve karmaşa var. Erbil’de de Kürt partilerinin bu referanduma karşı olduğunu gördük. Diğer taraftan referandumun geçersiz olduğu arazide görülmeye başlandı. Irak Anayasası’na göre merkezi hükümete bağlı, burada bir defacto durum yaratmaya çalıştılar, kendilerine göre vali atadılar. Esasen anayasaya göre burası merkezi yönetimin sınırları içerisinde. Burada yaşayan Türk, Kürt, Türkmen, Arap insanlar huzur içinde yaşamalı. Biz her zaman Irak’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Irak’ın bizden talepleri her zaman kriterdir. Bağdat’la da temaslarımız devam ediyor" açıklamasında bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Portekiz Dışişleri Bakanı Silva ile diplomatik arşiv alanında iş birliğine dair imzalanan mutabakat zaptının ardından yaptığı açıklamada, mevkidaşı Silva’ya, Türk takımlarının Şampiyonlar Liginde Portekiz takımları ile karşılaşmasının ilginç bir tesadüf olduğunu söyleyerek, "Porto’yu, Beşiktaş olarak yendiğimiz için biz mutluyuz da inşallah sizleri fazla üzmemişizdir" demesi gülümsetti.

Çavuşoğlu, saat 14.30’da Nijerya Dışişleri Bakanı Geoffrey Onyeama ile görüşecek.

(İlker Turak/İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×