Bu haber kez okundu.

Kurtulmuş'tan ÖTV, Anayasa ve Cinsel istismar düzenlemesi açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Kurulda, okullardaki emniyetten internetteki gelişmelere, cinsel istismar düzenlemesinden yeni Anayasa'ya ve ÖTV düzenlemesinden EKK toplantısına kadar birçok konu ele alındı. 21 Kasım tarihli Bakanlar Kurulu kararları Başbakan Numan Kurtulmuş tarafından açıklandı.

VERİ MERKEZLERİNİN OLUŞTURULMASI

İnternetteki gelişmeler kapsamında Türkiye'de veri merkezleri oluşturulması projesi hayata geçiriliyor. Verilen yüzde 70'inin yurtdışında toplanıp dağıtıldığını ifade eden Kurtulmuş, milli veri güvenliği için bunun tehlikeli olduğunu söyledi. Projenin hızlandırılacağının kara verildiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı öte yandan milli yazılımın güçlenmesi adına bu projenin Türkiye'nin teknolojik altyapısına katkı ve ciddi bir istihdam sağlayacağını vurguladı.

GÜVENLİ OKUL PROJESİ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, okullarda emniyet konusunda da bilgiler verdi. Buna göre; 54 bin 500 okul bulunduğunu söyleyen Kurtulmuş, ''bu binaların etrafında uyuşturucudan korunma, asayiş olaylarının engellenmesi bakımından 'Güvenli Okul' projesi çerçevesinde gözlem yapılacak ve seyyar emniyet birimleri olaylara müdahale edecek'' dedi.

EKONOMİ KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

Bir gazetecinin Dolar'ın yükselişi sonrasında toplanan EKK'nın ikinci defa toplanma sebebini sorması üzerine Kurtulmuş, bu toplantının ekonomideki durumun yakından takip edildiğine dair bir değerlendirme toplantısı olacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı, ''Merkez Bankası kendi yapacağı hazırlık çerçevesinde karar alacaktır. Ekonomiyi yakından takip ediyoruz, olağanüstü durum söz konusu değildir. Kontrol altındadır, ekonomik kararlar alınıyor. Merkez Bankası da kendi üzerine düşenleri yapacaktır.'' dedi.

CİNSEL İSTİSMAR DÜZENLEMESİ

Sivil Toplum Kuruluşları'nın, milletvekillerinin kanaat ve değerlendirmelerini gözden geçirdiklerini ve değerlendirmeye aldıklarını anlatan Numan Kurtulmuş, yapılan düzenlemenin ihtiyaç üzerine gündeme getirildiğini ifade etti. Kurtulmuş, düzenlemenin asla tecavüz suçlarını kapsamadığının altını çizdiği açıklamasında, ''CHP ve MHP'nin de başka teklifleri varsa bunu değerlendirmeye açığız. Gruplar kendi aralarında bunu gündeme getirecekse, bunu değerlendirmeye hazırız.'' dedi.

YENİ ANAYASA

Son günlerin en çok tartışılan konularının başında gelen Yeni Anayasa çalışmaları da Bakanlar Kurulu'nda ele alınan başlıklar arasındaydı. Kurtulmuş, anayasa teklifinin Milliyetçi Hareket Partisi'ne verildiği söyleyerek, ''MHP kendi içinde değerlendirmesini tamamlayıp son noktayı koymuş değildir. Bundan sonra konu Meclis'e getirlecektir. MHP nihai görüşünü ortaya koymuş değildir.'' açıklamasında bulundu.

ÖTV ORANLARI DÜZENLEMESİ

Araç fiyatlarında büyük artışa sebep olacağı söylentileri üzerine yeni bir tartışmanın fitilini ateşyelen ÖTV düzenlemesinin henüz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayından geçmediği belirtildi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ÖTV'ye ilişkin açıklamasında, ''Daha sonra ÖTV oranı ile ilgili Maliye Bakanlığı çalışma yapacak. Daha sonra da bu Bakanlar Kurulu'na gelecek.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×