Bu haber kez okundu.

Milletvekillerinin Dokunulmazlığı ne zaman kaldırılacak?
Milletvekili Dokunulmazlıkları ile ilgili Anayasa Değişikliği, 129 milletvekilini ilgilendiriyor. Önümüzdeki hafta görüşüleceği öğrenilen anayasa değişikliği önce TBMM Anayasa Komisyonu'nda, sonrasında ise Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından destek verileceği açıklanan değişikliğin yürürlüğe girmesiyle 129 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılacak. Meclis Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu’nda toplam 567 dokunulmazlık dosyası bulunuyor.

Dokunulmazlığı kaldırılacak milletvekillerinden 25'i Ak Parti'li, 51'i CHP'li, 45'i HDP'li, 7'si MHP'li. Partilerin dışında Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın da dokunulmazlık dosyası bulunuyor.

DOKUNULMAZLIK DOSYASI OLAN LİDERLER

Parti liderleri arasında sadece AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dokunulmazlık dosyası bulunmuyor. 71 dosya ile mecliste en fazla dosyası olan lider ise HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 39 dosyası, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 8 dosyası bulunurken HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın 11 dosyası bulunuyor.

DOKUNULMAZLIK DOSYASI OLAN BAKANLAR

Liderlerin yanı sıra dokunulmazlık dosyası olan 3 bakan var. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz.

Öte yandan TBMM Başkanvekilleri Pervin Buldan ve Akif Hamzaçebi, Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve Özgür Gürel, HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ile Çağlar Demirel de dokunulmazlık dosyası olan milletvekilleri arasında.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×