Bu haber kez okundu.

Numan Kurtulmuş: Terörle mücadelemiz kararlılıkla sürecek
Numan Kurtulmuş, Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında 15 Temmuz darbe girişimi ve gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Numan Kurtulmuş'un Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamadan satır başları şöyle;

O gece dedik ki bu gece çok uzun ve karanlık olacak yarın sabah aydınlık bir Türkiye'ye uyanacağız. Bunlar bu darbe ortamı ile siyasette bir çatışma ortamı çıksın istediler ama onların bu isteğinin tersine biz 4 parti birlik içinde olduk ve ertesi gün TBMM'de ortak bildiriyi okuduk. Baskıcı, otokratik yönetim ortaya çıksın istediler. Şimdi tam tersi oluyor. Daha demokratik, daha şeffaf bir dönem oluşuyor.. Ekonomik kriz oluşsun istediler.. Türkiye ekonomisi daha iyi bir noktaya gelecektir. Neyi hedefliyorlarsa tam tersi oldu.. 65. Hükümetin ortaya koyduğu adımlar atılmaya devam edecektir.

TSK DAHA GÜÇLÜ OLACAK

Türkiye'nin demokratikleşmesine katkı sağlayacak adımlardan birisi TSK'nın darbe sonrası yeniden yapılanmasını sağlayan 669 nolu KHK'nın sağladığı imkanlardır. TSK'nın yeniden yapılanmasıyla ilgili gelişmeleri, çok iyi hazırlanmış, çok iyi planlanmış bir çalışmanın sonucu. YAŞ'ın sivilleşmesi bu yönde atılmış adımlardan birisidir.

Yeni düzenlemeler silahlı gücün tek bir elde toplanmasını önlemek için atılan adımlardır. Bu bakımdan, Jandarma ve Sahil Güvenliğin İçişleri Bakanlığı'na, Kuvvet Komutanlığının Milli Savunma Bakanlığı'na ve Genelkurmay'ın Cumhurbaşkanlığa bağlanması bu yönde atılmış adımdır. Askeri okulların kapatılması sağlanmış, TSK'ya gelişin farklı yönlerden sağlanmasının adımları atılmıştır. TSK yeniden modernize edilerek daha güçlü olacaktır.

1 YIL İÇİNDE SÜRECİ TAMAMLAYACAĞIZ

Türkiye'deki kamu yönetiminin işleyişinin demokratikleşmesi, sivilleşmesi için gerekli adımlar atılacaktır. Ehliyet, riyakat ve millete sadakat çerçevesinde kamu yönetimini Türkiye'nin bütün yurttaşlarına açacağız. 1 yılda süreci tamamlayacağız. Türkiye'deki bütün adımları hızlandırıp tamamlayacağız. Süratle normalleşmeyi sağlayacağız. Ama şimdi bunu ne unutturacağız, ne tamamen bununla meşgul olacağız. OHAL millete karşı yapılmış bir OHAL değil, devlet içindeki çetelere karşı yapılan bir OHAL'di.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A SUİKAST GİRİŞİMİ

Son 11 askerin yakalanmasıyla kaçan askerlerin tamamı yakalanmış oldu.

KÖLN'DEKİ DEMOKRASİ MİTİNGİ

Alman siyasetinin çok nadir gördüğü mitinglerdn biri gerçekleşti. TC ve Alman vatandaşları o alanı doldurarak demokrasiye olan inançlarını ortaya koydular.
Ancak malesef Alman makamları çifte standart gösterdi. Cumhurbaşkanımızın konuşmasını son dakika mahkeme kararıyla engellediler. Her vesile ile Türkiye ve benzeri ülkelerde demokrasiden bahseden Almanya, Sayın Cumhurbaşkanımızın mitinge telekonferansla katılmasını ifade özgürlüğünü nasıl olur da engeller. Almış oldukları kararın hiçbir rasyonelitesi yoktur.

DEMOKRAT OLMAK BUNU GEREKTİRİR

Şunu söylemek hakkımızdır: Türkiye çok ağır bir darbe tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Her ağızlarını açtıklarında batılı standartlardan bahsedenler bu darbecilere karşı konuşabilselerdi. Demokrat olmak bunu gerektirir. Biz dünyanın neresinde olursa olsun darbe ve darbe girişimlerine karşı olduğumuzu ortaya koyuyoruz. Ancak Türkiye'nin 79 milyon halkı dünyanın en demokrat halkı olduğunu tescillemiştir. Bu pazar demokrasi mektebinden mezun oluyoruz.

(SABAH)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×