Bu haber kez okundu.

Ömer Çelik, AB büyükelçileri ile toplantı yapacak
Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik yazılı bir açıklama yaparak, 7 Kasım Pazartesi günü AB büyükelçilerini toplantıya çağırdığını duyurdu. Çalışma kahvaltısı şeklinde yapılacak toplantıda gündemdeki son gelişmelerin konuşulacağı öğrenildi. İşte toplantı konuları...

HDP'li milletvekillerinin ifadeye gitmemeleri üzerine başlatılan operasyon ve ardından da 9 HDP'li vekilin tutuklanması ile birlikte hem Avrupa Birliği'nden hem de Avrupa Parlamentosu'ndan anında ''kaygılıyız'' mesajları gelmişti. AB ve AP, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından günler sonra açıklama yapmıştı ve sonrasında da FETÖ'den tutuklanan darbeci subaylara işkence yapıldığına ilişkin sert mesajlar paylaşmıştı. Özellikle Cuma günü AB büyükelçileri acil bir toplantı düzenleyerek yine aynı şekilde 'kaygılı' oldukları mesajını vermişti. İşte bu toplantı ve mesaja Ankara'nın tavrı anında ve çok sert oldu.

TOPLANTIDA NELER KONUŞULACAK?

Yarın sabah saatlerinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkenin büyükelçileri ile bir araya gelme kararı aldı. Ankara'nın bu konudaki ve terörle mücadeledeki tavrı, toplantıya gelecek olan büyükelçilere net bir şekilde ifade edilecek. HDP'li milletvekillerine yönelik tutuklamaların neden gerçekleştiği, HDP'lilerin savcıların çağrılarına defalarca ret cevabı vermesinden sonra yargı bağımsızlığı çerçevesinde, HDP'li milletvekilleri için tutuklama kararı verildiği çok net bir şekilde ifade edilecek. Toplantıda ayrıca Ankara'nın bundan sonraki tutumu da AB Bakanı Ömer Çelik tarafından Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkenin büyükelçilerine aktarılacak. Özellikle Türkiye'nin hem terörle mücadele hem de bundan sonraki yürütülecek yargı süreciyle ilgili olarak göstereceği tavrın vurgulu bir şekilde ifade edilmesi bekleniyor.

AB BÜYÜKELÇİLERİ TOPLANTISI SAAT KAÇTA?

7 Kasım Pazartesi günü yapılması planan Ömer Çelik ile AB Büyükelçileri toplantısının henüz saati konusunda bir açıklama yapılmadı. Ancak ilerleyen saatlerde toplantının hem yeri hem de saati ile ilgili olarak hem de bakanın vereceği mesajlarla ilgili olarak bir bilgilendirmenin yapılması bekleniyor.

Kaynak: 24 TV
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×