Bu haber kez okundu.

ORC'nin Başkanlık anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı

ORC Araştırma Şirketi, Başkanlık anketi sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. 36 ilde 10-11 Ocak tarihleri arasında 2340 kişi ile ''CATI-Bilgisayar destekli telefon görüşmesi'' yöntemi ile gerçekleştirilen ''Başkanlık Anketi Sonuçları'' çarpıcı bilgileri de ortaya çıkardı. İşte ORC başkanlık araştırması sonuçları ve detaylar...

İçeriğinde Cumhurbaşkanlığı Sisteminin de yer aldığı anayasa değişikliği, referanduma giderse terchiniz ne yönde olur?

ORC Özel Gündem Araştırması / Ocak 2017

Ankete göre vatandaşın Anayasa Değişikliğine verdiği destek yüzde 62'yi buldu. Referandum olması halinde 'HAYIR' oyu verecek olanların sayısı ise yüzde 38'de kaldı.

OHAL uygulamasından rahatsızlık duyuyor musunuz?

ORC Özel Gündem Araştırması / Ocak 2017

Ankete katılanlara Cumhurbaşkanlığı sistemi, Olağanüstü Hal (OHAL) ve dövizdeki artışla ilgili güncel konuları içeren sorular yöneltildi. Katılımcıların yüzde 72.6'sı OHAL uygulamasından rahatsızlık duymadıklarını belirtti.

Dövizin yükselmesi ''15 Temmuz darbesini bertaraf eden Türk halkına karşı yapılan ekonomik darbedir'' ifadesine katılıyor musunuz?

ORC Özel Gündem Araştırması / Ocak 2017

Ankette son dönemde yükselen döviz kurlarına ilişkin soru da yer aldı. Darbe girişiminin başarılı olmasını bekleyen çevrelerin amaçlarına ulaşamamasından sonra Türkiye üzerinde ekonomik oyunların oynanmaya başladığı gün gibi ortada. Bu nedenle çeşitli manüpilasyonlar ile dolar ve euro kuru arttırılmaya çalışılıyor. Ankette sorulan bu soruya ise EVET diyenlerin oranı yüzde 70 oldu.

Cumhuriyetin ve laikliğin tehdit altında olduğunu düşünüyor musunuz?

ORC Özel Gündem Araştırması / Ocak 2017

Anketteki çarpıcı sorulardan biri de Cumhuriyet ve laiklikle ilgili bu soru oldu. Katılımcıların yüzde 71.3'ü bu soruya 'Hayır öyle düşünmüyorum' yanıtını verdi. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na güveniyor musunuz?

ORC Özel Gündem Araştırması / Ocak 2017

Ankete katılanlara Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) liderleri hakkında da soru yöneltildi. Katılımcılara ''MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye güveniyor musunuz?'' ve ''CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na güveniyor musunuz?'' soruları soruldu. Katılımcıların yüzde 58'i Bahçeli'ye güveniyorum derken, Kılıçdaroğlu'na güvenmiyorum diyenlerin oranı yüzde 79.2 çıktı.

Bu pazar genel seçim yapılacak olsa, oyunuzu hangi partiye verirsiniz?

ORC Özel Gündem Araştırması / Ocak 2017

ORC Özel Gündem Araştırması anketinde sorulan son soru ise genel seçimler ile ilgiliydi. Bu pazar genel seçim olması halinde vatandaşların yüzde 53'lük kısmı AK Parti'ye oy vereceklerini belirtirken CHP'ye oy verecek olan seçmen sayısı yüzde 23.6'da kaldı. MHP'nin yüzde 15.8 oy oranının görüldüğü anket sonucunda terör örgütü PKK'ya destek verdiği bariz şekilde belli olan HDP'nin ise oy oranı yüzde 6.5 seviyesinde kaldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Atatürkcu 2 yıl önce

Bu orc anketi ne zaman kimle kiminle yapılıyor ki sürekli anketleri takip ederim ama bir türlü şu ankette olan birisine rastlamadım kime göre yapılıyor bu anketlerin sonuçları ?