Bu haber kez okundu.

Referandum anketi çalışmasından çarpıcı sonuçlar çıktı

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni de içeren Anayasa değişiklik kanununu biliyor mu?  Bir araştırma şirketinin 28 - 30 Ocak 2017 tarihleri arasında 42 ilde 126 mahalle, köy ve beldede 3022 denekle yaptığı anket ilginç sonuçları ortaya çıkardı.

Ankette, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi yürürlüğe girerse Meclis çatısı altında siyasi partiler bulunacak mı? sorusu yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 61.5'i ''Evet'', yüzde 19.7'si ise ''Hayır'' dedi.

Deneklere Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi geçiş sonrası Yeni Sistemde Milletvekili ve Meclis var mı? sorusu yöneltildi. 18 yaş üstü yetişkin nüfusun yüzde 65.6'sı referandumda oylanacak sistemde milletvekilleri ve meclisin bulunduğunu söyledi. Yüzde 13.9 Cumhurbaşkanlığı sistemi ile milletvekili bulunmayacağını işaret etti. Yüzde 20.5 ise bilmediğini ifade etti.

Yeni Sistemde Koalisyon olur mu? Referanduma giderken deneklerin yarısından azı yani yüzde 47.9'u yeni sistemde koalisyon olmaz diyor. Kadın seçmenlerin yüzde 56'sı ilkokul ve daha alt eğitim gruplarında yer alanların yüzde 60.8'i ise koalisyon olur veya bilmiyorum yanıtını verdi.

Araştırmanın yapıldığı iller

Araştırmaya gidilen iller Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Isparta, İzmir, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak, Van ve Zonguldak’tır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×