Bu haber kez okundu.

Referandum sonuçları iptal edilir mi son dakika gelişmesi!

16 Nisan referandum sonuçları hakkında ortaya atılan mühürsüz oy pusulası tartışmaları giderek sertleşiyor. CHP, sonuçların iptal edilmesini istemek için bugün saat 14.30'da YSK'ya resmi başvuruda bulunacak. Peki referandum sonuçları iptal edilir mi? Su sorunun yanıtı CHP başvurusuna verilecek YSK kararı ile belli olacak.

Cumhuriyet Halk Partisi halk oylaması sonuçlarının iptal edilmesi için yapacağı başvuruda gerekçe olarak mühürsüz oy pusulası ve zarfların kabul edilmesini gösterecek. Bu kararın seçim kanununa aykırı olduğunu savunacak olan CHP emsal olarak AK Parti'nin 2014 yerel seçimlerinde yaptığı itirazın kararını öne sürecek. 2014 yılında AK Parti'nin başvurusu ile Bitlis'in Güroymak İlçesi'ndeki seçim sonuçları mühürsüz oy pusulası nedeniyle iptal edilmişti.

CHP'LİLER YSK BAŞKANI İLE GÖRÜŞECEK

CHP'nin referandum sonuçlarına iptal başvurusu yapmasından önce ilk olarak Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven ile bir görüşme yapılacağı öğrenildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger'in saat 12.30'da YSK başkanı ile görüşmesi bekleniyor. Bu görüşmenin ardından ise başvuru yapılacağı bildirildi.

OYLAR 4 KEZ SAYILDI AMA SEÇİM SONUÇLARI DEĞİŞMEDİ

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Güroymak'ta BDP'nin adayı 4.522, AK Parti'nin adayı 4.490 oy almıştı. AK Parti mühürsüz oy pusulasının sandığa atıldığını belirleyerek, seçim sonucuna itirazda bulunmuştur. İtiraz üzerine oylar 4 kez sayılmış ancak sonuç değişmemişti. Fakat bir sandıkta mühürsüz zarf ile oy kullanıldığı tespit edilince seçim iptal edilmişti. Bitlis Güroymak yerel seçimi bu karar üzerine yeniden yapılmıştı. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimler zamanında da YSK Başkanı Sadi Güven'di.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×