Bu haber kez okundu.

YSK'dan referandum itirazlarına RED kararı çıktı

16 Nisan referandumunun ardından ''mühürsüz oy pusulası'' iddiasıyla CHP, Yüksek Seçim Kurulu'na referandum sonuçlarının iptal edilmesi yönünde başvuru yapmıştı. İtirazları değerlendiren YSK kararı açıkladı. Kurul referandum itirazlarını oy birliği ile reddetti.

YSK Başkanı Sadi Güven, bu sabah saatlerinde yaptığı açıklamada referandum sonuçlarına yönelik itirazların öğleden önce değerlendirileceğini belirtmişti. Ancak öğle saatlerinde değerlendirmenin saat 14.30'da başlayacak YSK toplantısında ele alınacağı belirtilmişti.

Yüksek Seçim Kurulu binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güven, 'itiraz kararları ne zaman açıklanacak?' sorusuna "İtirazlara öğleden önce bakacağız. Kararımızı da ona göre vereceğiz" diyerek yanıtladı.

Başbakan Binali Yıldırım da bugün yaptığı açıklamada, "YSK bugün bu itirazları değerlendirip açıklayacağını ilan etmiştir. İtiraz etmek haklarıdır anlayışla karşılıyoruz. İtirazların gideceği adres de YKS’dır" ifadelerini kullandı.

REFERANDUMDA NE OLMUŞTU?

16 Nisan Anayasa Değişikliği halk oylaması sonuçları açıklandıktan sonra CHP tarafından seçim sonuçlarında şaibe olduğu iddiasıyla itiraz sesleri yükseldi. Mühürsüz oy pusulası ve zarflar ile oy kullanıldığını ileri süren Cumhuriyet Halk Partisi, dün Yüksek Seçim Kurulu'na resmi başvuru yaparak sonuçlara itiraz etti ve referandumun iptal edilmesini istedi. Yüksek Seçim Kurulu hem CHP'nin hem de diğer itirazları bugün değerlendirecek. YSK'nın referandum kararını ne zaman açıklayacağı ise henüz belli değil.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×