Seçim zamanları en çok merak ettiğimiz konuların başında verdiğimiz oyların geçersiz sayılmaması için 'doğru oy nasıl kullanılır?' sorusu geliyor. YSK, doğru oy kullanım şeklini uygulamalı olarak geçtiğimiz günlerde açıkladı. Ancak bir kez daha sizlere yol göstermesi adına "referandumda doğru oy kullanma işlemi nasıl yapılır?", "geçersiz oy nedir", "geçerli oy nedir" ve "geçerli oy kullanmak için nelere dikkat edilmesi gerekir" sorularına yanıt vermeye çalışacağım.

GEÇERLİ OY KULLANMAK İÇİN TERCİH MÜHRÜ NEREYE BASILACAK?

Referandumda kullandığımız oyun geçersiz sayılmaması için öncelikle sandık kurulu görevlilerinin uyarılarını dikkatle dinlemek gerekiyor. Yüksek Seçim Kurulu, 16 Nisan halkoylamasında kullanılacak birleşik oy pusulasını geçtiğimiz günlerde kamuoyuna gösterdi. Oy pusulası üzerinde beyaz bölüm 'evet', kahverengi bölüm ise 'hayır' seçeneklerini gösteriyor. İşte bu noktada dikkat etmek gerekiyor. Tercihiniz hangisi ise 'tercih mührünü' sadece o alana basmalısınız. Her iki bölüme ya da iki bölümün tam ortasına 'tercih mührü' basmanız halinde verilen oy geçersiz sayılacak. Ayrıca oy pusulası veya zarf üzerine kalemle atılacak en ufak bir çizik bile verdiğiniz oyun geçersiz sayılmasına neden olacaktır. Doğru oy kullanımı için sadece tercih ettiğiniz bölüme mühür basmanız gerekmektedir. Bu sayede hem geçerli oy kullanmış olacak hem de verdiğiniz oy referandum sonuçlarına etki edecektir.

DOĞRU OY KULLANMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

16 Nisan referandumunda oy verme işlemi hakkında YSK'nın internet sitesinde bilgilendirme yapılmış durumda. Ancak bir kez daha bu konuya değinmekte fayda var. "Oy verme işlemi nasıl olacak?" sorusuna Yüksek Seçim Kurulu 3 madde ile açıkladı.

1- Oy kullanma yerine geldiğimizde sandık kurulu üyeleri bize, beyaz üzerine 'evet', kahverengi üzerinde 'hayır' ibarelerinin olduğu iki renkten oluşan birleşik oy pusulası, 'tercih' mührü ve bir de zarf verecek. Bunları aldıktan sonra oy kullanmak üzere oy verme kabinine gireceğiz.

2- Bize verilen mührü, birleşik oy pusulasında hangi seçeneği tercih ettiysek oraya basacağız. Yani tercihimiz ne olursa olsun mührü sadece o bölüme basmalıyız. Bu işlemi yaptıktan sonra oy pusulasını zarfa koyup üzerine hiçbir işaretleme yapmadan zarfın ağzını kapatıyoruz.

3- Zarfı daha sonra oy sandığına atıyoruz. Oy kullandıktan sonra bize verilen mührü tekrar sandık kurulu başkanına götürüp, teslim ediyoruz.

4- Son olarak sandık kurulu başkanının önünde bulunan 'seçmen listesi' üzerinden ismimizi bularak karşısına oy kullandığımıza dair imza atıyoruz.

Tüm bu işlemleri doğru yapmamız halinde referandum oyu geçerli sayılacaktır. Buradan sonra artık evimize gidebilir ve YSK'nın seçim yasaklarını kaldırmasından sonra ilan edilecek 'referandum sonuçları' açıklamasını bekleyebiliriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×