Yapay zeka ve teknoloji bildiğiniz üzere her gün durmadan gelişiyor. Teknoloji çağında olduğumuzun farkındayız fakat robotik dünya sandığımızdan daha hızlı ilerliyor. Sosyal medyada karşıma çıkan her robot haberinin altındaki yorumlara göz attığımda "Kesin Terminatör filmi gerçek olacak" yorumlarıyla karşılaşıyorum. 

Peki gerçekten de Terminatör filmi gibi sokaklar robotlardan geçilmeyecek mi? Her şey bilim kugu filmlerindeki gibi mi olacak? 

Boston Dynamics adındaki firma Amerikan ordusu için uzaktan kontrol edilebilen köpek ve insan formlarında robotlar üretmeyi başardı. Hatta internetten tekmelendiği halde yere düşmeyen ve dengesini kusursuz bi şekilde koruyabilen robot köpek videolarını görmüşsünüzdür. İşte bu robotlar şu anda bile geliştirilmeye devam ediyor ve gelecekte insanlar yerine robotların savaşması, fabrikalarda çalışması yada evde bizlere hizmet etmesi gibi pek çok görevde robotları görebilmemiz mümkün. 

Şimdilerde yeni geliştirilen bir teknolojinin robotların gelişimini oldukça hızlandıracağı öngörülüyor. Mekanik kas sistemi oalrak adlandırabileceğimiz teknoloji aslında plastik borulardan ibaret. Robotun sahip olduğu yapay zeka ile kontrol edilen hava akışı, bu plastik borulardan iletiliyor. Her bir boru insanda bulunan kas liflerini temsil ediyor. Farklı şiddetlerde havanın borulardan geçirilerek adım atma yada kolu kaldırma gibi işlevler robota yaptırılıyor. 

Geliştiriciler Robocop yada Terminatör gibi eklemli, köşeli ve kısıtlı hareketler yerine daha akıcı şekilde robot hareketi sağlanmaya doğru ilk adımı attılar. Gerçekten ilk adımı attılar çünkü şirket bir video ile robotları adım atarken görüntülediler. 

Şuan için insan kontrolünde ve kısıtlı hareketlerle ilerleyebilen robotlar insanlığı ele geçirmekten çok uzaklar. Fakat robotları yöneten yapay zekanın ve mekanik aksamların gelişimi, robotların kendi kendilerine karar verme yetisine sahip olmaya kadar gidebileceğini gösteriyor. Bir robotun kötü niyetli kişilerce programlanıp insanların arasına salınması içten bile değil. Umalım ki üstün teknolojise sahip robotlar sadece insanlığın faydası için üretilsinler...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×