Bu haber kez okundu.

“Beslenme bozukluğu saça zarar veriyor”

Bilimsel olmayan veya kısa süreli yapılan sıkı diyetlerin saça zarar verebileceğini dile getiren Yasemin Gülgör, sağlıklı bir saç için sağlıklı beslenmek gerektiğini söyledi.

Özel Gazi Hastanesi Saç Ekim Merkezi Direktörü Yasemin Gülgör, beslenme bozuklukları ve sağlıksız diyetlerin saç yapısına zarar verdiğini söyledi. Sağlıklı saçlar için sağlıklı beslenmeye önem vermek gerektiğini dile getiren Yasemin Gülgör, diyet yaparken saç sağlığına da dikkat etmek gerektiğini anlattı. Uzman kontrolü dışında yapılan ve kısa süreli sıkı diyetlerde, aç kalındığında saça zarar gelebileceği hakkında uyarıda bulunan Gülgör, “Beslenme bozuklukları, saç yapısında değişikliklere neden olabilir. Yanlış diyet yapıldığında saçlarınızda dökülme meydana gelebilir. Bunun nedeni eksik alınan vitamin ve minerallerdir” diye konuştu.

Yaz aylarında güzel bir görünüme kavuşmak isteyenlerin diyet ve spora ağırlık verdiği günlerde olduğumuzu hatırlatan Gülgör, spor yapmanın saçlara zararı olmadığını da hatırlattı. Egzersiz yapmanın ya da ağırlık kaldırmanın saç dökülmesine sebebiyet vermediğinin altını çizen Gülgör, “Çoğu kişi, diyetle beraber spor da yapıyor. Yapılan hiç bir spor, saça zarar vermez, dökülmesine neden olmaz. Saç sağlığına önem veren kişinin yalnızca diyet yaparken aldığı besinlere dikkat etmesi gerekir. Çünkü açlık ve beslenme bozuklukları saç yapısında değişikliklere sebep olabiliyor. Vücudun ihtiyacı olan besinler düzenli alınmadığı takdirde saçta sorun başladığını görüyoruz” dedi.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×