Bu haber kez okundu.

Bilim Dünyasında Çığır Açılıyor! Hayvandan İnsana Organ Nakli!

Bilim dünyası sınırları aştı. Şimdiki hedef hayvandan insana organ nakli... Bu durumu gerçekleştirecek bir çalışma başlatıldı bile. Bilim dünyasında çığır açan haberler ardı ardına geliyor. Daha bir hafta önce kalıtsal hastalıkların aktarılmasının engellenebileceği gelişmesini duyururken bu kez de hayvandan insana organ naklini mümkün kılmanın kapısını aralayan bir çalışmaya imza atıldı.

KALITSAL HASTALIKLARA TEDAVİ MUCİZESİ

Ağustos ayı başında ilk kez başarılı bir şekilde insan embriyosundaki sorunlu genleri düzeltmeyi başararak, kalıtsal hastalıkların kuşaktan kuşağa aktarılmasının önüne geçebilecek keşfe imza atan bilim dünyası, insanlık için müthiş bir çalışmayı daha tamamladı. Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları, hayvan DNA’sında bulunan ve hayvan orgalarının insanlara nakledilmesinin önündeki engeli kaldırdırmaya bir adım daha yaklaştı.

DNA'SI EN UYGUN HAYVAN DOMUZ

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre; bilim insanları on yılladırdır insan vücudu tarafından reddedilmeyecek bir domuz dokusu geliştirmeye çalışıyordu. Çünkü organları hem boyut hem de işlev olarak insanınkiyle çok benzer olan domuzların tüm DNA’ları, insan hücrelerini etkileyen ve organ naklini imkânsız kulan virüsler içeriyor.

37 DOMUZ YETİŞTİRİLDİ

Bu bağlamda Profesör George Church ve Harvard Üniversitesi’ndeki meslektaşları, çığır açan gen düzeltme teknoloji Crispr’ı kullanarak, söz konusu virüsleri domuzların genomundan temizledi. Sonrasında embriyolar dişi bir domuza nakledilerek sağlıklı 37 domuz yetiştirildi.

BAĞIŞÇI ARAMA SIKINTISI ORTADAN KALKACAK

eGenesis adlı grubun kurucularından Luhan Yang ise sıradaki adımın domuzlarla organları insan vücudunda efektif bir şekilde çalışacak şekilde oynamak olduğunu anlattı. Sterilize domuz dokuları halihazırda kalp kapakçığı ya da kornea nakli gibi operasyonlarda kullanılırken, bilim insanları böbrek gibi domuz organlarının insana nakledilmesiyle bağışçı sıkıntısının ortadan kalkacağını düşünüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×