Bu haber kez okundu.

Her yerde satılıyor ama... O ilaçlarda ölüm tehlikesi

Sağlık Bakanlığı, caddelerde, sokaklarda, hatta radyo ve televizyon kanallarında bile peynir ekmek gibi satılan o ilaçların ölüme bile neden olduğunu açıkladı.

İnsan sağlığıyla oynanan oyun gözler önüne serildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), 73 adet sahte veya kaçak olan ürünün piyasaya sürüldüğünü açıkladı. Kurum, piyasaya sürülen bu tehlikeli ürünlerin cinsel gücü artırıcı maddeler içerdiğini bildirdi.

TEDAVİ EDİCİ ÖZELLİĞİ BİLE YOK

Artık cadde ve sokaklar dışında radyo ve televizyon programlarında bile satılan bu ürünler insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Sağlık Bakanlığı'nın bu tür ürünleri ve bu ürünleri satanlarla ilgili mücadelesi sürüyor. Yapılan denetimler sonucunda 73 çeşit sahte ve kaçak ürün belirlendi. Tüketici şikayetleri ve denetimler sonucunda bu ürünlerin ilaç gibi gösterilerek piyasaya sokulduğu tespit edildi. Yapılan incelemeler sonucunda bazı ürünlerin üzerinde yazdığı gibi içerisinde etken madde içermediği ve tedavi etkisinin bulunmadığı öğrenildi.

PİYASAYA SÜRMEK İÇİN AKIL ALMAZ YÖNTEM

Halkın sağlığıyla oynayan bu kişiler nasıl oluyor da sağlıksız ürünleri piyasaya sürüyor! Sağlık Bakanlığı'ndan onay ve ruhsat alınan ilaçlar üretilip piyasaya sürüldüğü sırada, yurtdışından kaçak olarak getirilen ve insan sağlığına zararlı olan ürünler de piyasaya sürülüyor.

ÖLÜM RİSKİ VAR

Bu ürünler, halkın sağlığına hiçbir yararı olmadığı gibi, ciddi şekilde ölüm riski de taşıyor. İçerisinde yüksek miktarda etken madde ihtiva eden ürünleri kullanan insanlar, çok ciddi sağlık problemleri ve ölümle karşılaşabiliyorlar. Üstelik bu ürünlerin koşulları, saklama ve dağıtım şartları hakkında da edinilmiş bilgi yok. TİTCK bu tarz ürünlerin satış ve tanıtımını yapan 724 intermet sitesine kepenk indirdi. Sahte ürünler ise toplatılıp imha ettiriliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×