Otomobil endüstrisi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Ama bu büyüme beraberinde dünyayı koruma ve sağlıklı bir çevre temasından bizi gittikçe uzaklaştırıyor. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı araştırmaya ilişkin raporu yayınladı ve dizel motorlu araçların "sigaradan daha zararlı" olduğunu tespit etti. 

Dizel motorlar az yakması ve benzinli motora göre daha az karbondioksit üretmesi nedeniyle otomobil firmaları tarafından popüler hale getirilmiş ve buna bağlı olarak da insanların "neden daha fazla yakıt parası ödeyeyim ki?" diyerek dizel otomobil satışlarında patlama yaşatmasına neden olmuştu. Ve bu durum halen daha devam etmekte. Dizel motorların düşük yakıt tüketim değerleri malesef gelecekte otomobil sektöründe yer almasına yetmeyecek.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanıtlanan verilere göre dizel motorlar zararlı partiküller ve azot oksit gazı açığa çıkartıyor. Kanserin en büyük nedenleri arasında gösterilen hava kirliliği, dizel motorlar sayesinde insanlar üzerindeki tehdidini gittikçe arttırıyor. Bu değerler benzinli bir motora göre çok üst düzeylerde kalıyor. Sonuç olarak dizel motorlar malesef zararlı gazlarda sigarayı solluyor...

Bir araç otomatik dizel değilse çöp gözüyle bakkıldığı şu günlerde aslında benzinli veya hibrit araç tercihi yapan insanların diğer insanlara daha çok değer verdiği ortaya çıkmış oluyor. Zorunlu tutulacak olan zararlı gaz değerlerini karşılamaktan uzak olan dizel motorlar bizlere veda edecek gibi görünüyor. Neredeyse bütün otomobil firmaları son dönemde ortaya çıkan dizel skandallarından sonra az yakan yeni benzinli motorlar piyasaya sürdüler ve elektrikli araçların Ar-Ge çalışmaları arttırıldı. 

Dünya Sağlık Örgütü, dizel araçları alırkende, aracın bakımlarını yaptırırken de benzinli bir araca göre ciddi derecede fazla para ödendiğini söylüyor. Büyük bir avantaj gözüyle bakılan dizel araçlar aslında bizlere en büyük darbeyi de vurmadan geçmiyor.

Kısa süre içerisinde pek çok insanın dizel alışkanlığından vazgeçmesi gerekebilir çünkü otomobil markaları da artık dizel motorları rafa kaldırma sinyalleri veriyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×