Bu haber kez okundu.

Süper Kupa maçında çıkan olaylar sonrası Bakanlık müfettiş görevlendirdi

Dün akşam oynanan Süper Kupa maçının ardından Konyasporlu taraftarlarının sahaya girmesi ve sahaya yabancı maddelerin fırlatılmasının ardından çıkan olayları sonrasında İçişleri Bakanlığı olaya el attı . Beşiktaş - Konyaspor maçı sonrasında çıkan olaylar gündeme oturmuştu.Quaresma kesici aleti hakeme teslim etti . Sahaya taraftarlar girdi . Detaylar abchaber.com'da 

Süper Lig şampiyonu Beşiktaş ile Türkiye Kupası şampiyonu Atiker Konyaspor arasındaki Süper Kupamaçında yaşanan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanlığı harekete geçti.

Bakanlık, yaşanan olayları incelemesi nedeniyle müfettiş görevlendirdi.

QUARESMA KESİCİ ALETİ HAKEME TESLİM ETTİ

Cenk Tosun'un beraberlik golünden sonra sahaya atılan kelebek diye tabir edilen kesici alet şok etkisi yaratmış, Beşiktaşlı oyuncu Quaresma hakeme kesici aleti teslim etmişti. Karşılaşmanın bitiş düdüğünün ardından ise Konyasporlu taraftarların büyük bir bölümü sahaya girmiş, olaylar güçlükle engellenmişti. Ayrıca sahaya meşaleler ve patlayıcı maddeler de atılmıştI.

BAKANLIK OLAYLAR SONRASI AÇIKLAMA YAPTI

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ; "06.08.2017 tarihinde, Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu’nda düzenlenen, Beşiktaş-Konyaspor Süper Kupa maçı sırasında meydana gelen üzücü olaylar neticesinde, seyircilerin sahaya inmesi ve yasak maddelerin sahaya sokulmuş olmasına ilişkin olarak, Bakanlığımızca bir müfettiş heyeti görevlendirilmiş olup; olay hassasiyetle soruşturulacaktır. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı’nca bir takım düzenlemelere gidilecektir: 6222 Sayılı 'Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi'ne dair kanun uyarınca, 81 İl Valiliği’nce, 9 Ağustos Çarşamba Günü, Valilerimiz başkanlığında, 'İl Spor Güvenlik Kurulları' toplanarak, önceki tedbirlere ilaveten gerekli ek tedbirlerin alınması karara bağlanacaktır.Halihazırda 6222 Sayılı Kanun’un 6. Maddesi uyarınca, statlar başta olmak üzere, tüm spor müsabakalarında, özel güvenlik tarafından alınan güvenlik tedbirlerine ilaveten, polis ve jandarma ekiplerince de gerekli takviye yapılacaktır.

Sahaya giren taraftarlar ile müsabakaların düzenlendiği alana, 6222 Sayılı Kanun’un 12. Maddesinde belirtilen, 'Sahalara sokulması yasak olan maddeleri' sokanlar derhal tespit edilerek, kişiler hakkında, aynı kanunun 13. Maddesi uyarınca, gerekli adli ve idari işlem uygulanacaktır" denildi.

Mustafa KAR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×