Bu haber kez okundu.

Süper Lig maçları internetten şifresiz ve ücretsiz izlenebilir
Türkiye Futbol Federasyonu, Türk futbolunda zirve olarak nitelenen Süper Lig maçları için bir İtalyan firmasından tarihi bir teklif aldı. Yıllık 650 milyon Euro teklifini sunan ve adı sır gibi saklanan firmanın bu teklifi kabul edilirse tüm taraftarlar internet aracılığıyla Süper Lig maçlarını, reklamlı yayın şartıyla hem şifresiz hem de hiç bir ücret ödemeden takip edebilecekler.

REKLAMSIZ YAYIN İÇİN ÜCRET ÖDENECEK

Söz konusu teklifi TFF'nin kabul etmesi durumunda, federasyon senelik 650 milyon Euro civarında gelir elde edecek. Bu sayede futbol kulüplerinin kazançları da artmış olacak. Öte yandan İtalyan firma futbolseverlere farklı izleme seçenekleri sunacak. Süper Lig maçlarını reklamsız izlemek isteyen kişiler için ücretli üyelik modelleri hazırlanacak. Eğer yayımcı ihaleyi kazanırsa tüm maçlar Avrupa ülkelerine de servis edilecek.

CEPTE MAÇ KEYFİ

Bu anlaşma sağlanırsa taraftarlar cep telefonlarından da maçları kesintisiz ve canlı yayın ile izleyebilecek. Bu kapsamda GSM firmaları ile işbirliğine gidilecek. Kurulacak ortaklıklar sayesinde maçlar her koşulda izlenebileceği gibi bundan en çok faydayı da taraftarla görecek.

DIGITURK'UN SALTANATI SONA ERİYOR

Süper Lig yayın haklarını ilk defa 2001 yılında alan Digiturk yaklaşık 15 yıldır maç yayınlarının saltanatını sürüyordu. 2010 yılında toplam 2 milyar dolar teklifle kazandığı ihaleyi 2013 yılında 2 yıl daha uzatan firma, günümüzde yaklaşık 400 milyon dolar bedel ödüyor. Eğer İtalyan firmanın verdiği teklif kabul edilirse Digiturk'un saltanatı da sona ermiş olacak.

AVRUPA'DA YAYIN HAKLARI GELİRLERİ

Türkiye'de olduğu gibi tüm Avrupa ülkelerindeki lig maçları düzenlenen ihaleler sonucunda yayımcı kuruluşlara veriliyor. Türkiye Süper Lig maçları Digitürk tarafından yayınlanıyor ve bu sektörde ciddi paralar kazanılıyor. Peki durum Avrupa'da nasıl? Hangi lig ne kadar kazandırıyor? İşte detaylar...

Avrupa'da en çok yayın geliri 2 milyar 359 milyon Euro ile İngiltere Premier Ligi'nde. Bunu 983 milyon Euro ile İspanya La Liga, 945 milyon Euro ile İtalya Serie A ve 727 milyon Euro ile Fransa Ligue 1 takip ediyor. Türkiye Süper Ligi'ndeki yayın hakları geliri ise 360 milyon Euro yani 400 milyon dolar.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×