Önce bir ekşi sözlük entrysi.

     “Eğer Tanrı diye bir şey varsa onu affetmem için ayaklarıma kapanmalıdır.

     Bu cümle bir mahkûmun Nazi hapishanelerinden birinin duvarına yazdığı yazı, yakarış isyan. Bunu ilk duyduğum andaki titremem dün gibi aklımdadır. Bu mahkûm kim bilir ne işkenceler gördü, hangi yakınları gözleri önünde vahşice öldürüldü… Oysa kim bilir bu lanet savaş öncesinde ne kadar güzel bir hayatı vardı! Neyse, olayı fazla dramatize etmeden ve ‘ama Tanrı onu sınıyor’cular gelmeden ben kaçayım.”     Sonra biraz tefekkür…

     Ve bir antitez…
 
"Şüphesiz ki Allah, insanlara hiçbir şekilde zulmetmez; fakat onlar kendilerine zulmederler." (Yunus, 44)
 
     Şimdi ben buradan şunu anlıyorum. Bu durumun meydana gelmesine sebep olan şeylerin iyice araştırılması gerekir. Tabi ben bu adamın tek başına ikinci dünya savaşını başlattığını falan söylemiyorum. Fakat önceki nesillerin yaptıklarının veya bu adamın ve içinde bulunduğu halkın savaş arefesindeki gelişmelere kayıtsız kalmalarının "küçük sebepler" gibi görünse de bu durumun ortaya çıkmasındaki etkenlerden olduğu kanaatindeyim.

     Tanrı, evrenin "Sünnetullah" ya da "Tanrısal öngörü" denilen yasanın dışına çıkmasına müsaade etmeyeceği için kendini de tabiri caizse evrene doğrudan müdahale etmekten alıkoyar. Yani bu tip olayları kullarını sınamak için doğrudan müdahaleyle meydana getirmez. Bu olaylar geçmişte meydana gelen veya gelmeyen olayların sonucu olarak mecburen gerçekleşir.

     Bu durumu bizim açımızdan daha somut hale getirmek için şu örneği vereyim; yarın IŞİD veya PKK'nın bombalı eyleminde hayatımızı kaybetsek bunun için Tanrı'ya sitem etmemiz ne kadar doğru olur? Ya da bu eylemlerin dinmesi için "hiçbir şey yapmadan, en ufak bir adım atmadan" Tanrı'dan medet ummak? Bunları Tanrı oluşturmadı ki, Tanrı yok etsin.

     Özetlemek gerekirse; insanların başına gelen felaketlere insanlardan başkası sebep olmaz. Bu yüzden Tanrı'yı suçlamak anlamsızdır.
 

     Selam ile.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×