Geçtiğimiz günlerde Hawthorne Kalifornia’da tanıtılan Tesla Model 3 ile birlikte supercharger istasyonları konusunda da planlarını güncelleyen Tesla Motors, 2017 yılı sonuna kadar dünya çapında 656 farklı konumda şarj istasyona sahip olmayı planlıyor. Her ne kadar Türkiye’de elektrikli araç kullanımı yaygın olmasa da Tesla Motors Türkiye için de 9 adet şehirde şarj istasyonu kurmayı planlıyor.

Elektrikli araç denildiğinde hepimiz uzun şarj sürelerinden şikayet ederiz. Ancak Tesla Motors’un ürettiği araçlarda maksimum şarj süresi 75 dakika olarak belirtiliyor. Yine de 75 dakika uzun diyorsanız şunu hatırlatmakta fayda var. Tesla Motors istasyonlarını konumlandırırken bu 75 dakika içerisinde farklı aktiviteler yapabileceğiniz noktaları kullanıyor. Bu sayede siz alışverişinizi yaparken ya da yemeğinizi yerken aracınız şarj oluyor. Ayrıca tamamen çevreci bilinçle hareket eden Tesla Motors araçları şarj etmek için yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanıyor. Bu sayede daha az bir ücret karşılığında aracınızı şarj edebiliyorsunuz. Peki bu miktar nedir diye soracak olursanız da bedava diyebiliriz. Çünkü Tesla Motors bu işlemler için sizden hiçbir ücret talep etmiyor.


Tüm dünyada elektrikli araçların yaygınlaşması için yoğun çaba gösteren Tesla Motors CEO’su Elon Musk amacına ulaşmak için affordable(satın alınabilir) olarak nitelendirdiği Model 3 ile birlikte dünya çapında 3608 adet bulunan supercharger sayısını 2017 yılı sonuna kadar 7200’e çıkarma kararı aldı. Bu cihazlardan Türkiye de 9 farklı ilde faydalanacak. Şimdilik bu illerin listesi:
  • İstanbul
  • Ankara
  • İzmir
  • Konya
  • Antalya
  • Muğla
  • Bursa
  • Balıkesir
  • Bolu
olarak belirtilmiş durumda. Bir Tesla aracın tek şarjla araç modeline bağlı olarak yaklaşık  400-500 km mesafe yol alabildiğini düşünürsek ülkenin batı kısmı için yeterli bir istasyon dağılımı düşünülmüş.

Sadece bu kadar değil. 75 dakika her ne kadar makul olsa da acil durumlar için ortalama şarj süresinin 5 dakikanın altında olması gerekir. Bunun için de Tesla Motors çalışmalarını sürdürmekte. Alınan ilk sonuçlar gerçekten de mükemmel. Günümüzde bir aracın deposunun 4,5-5 dakikada dolduğunu düşünürsek, Tesla Motors geliştirdiği ve bir aracı 1,5 dakikada şarj edebilen sistem ile birilerinin işini bayağı karıştıracak gibi. Eğer bu sistem hayata geçecek olursa herhalde bundan en çok taksiciler faydalanacak. Ücretsiz enerji, 500 km mesafe ve 90 saniyede şarj.

En yüksek CO2 oranlarının görüldüğü bugünlerde artık petrolden vazgeçip elektrikli araçlara yönelmenin zamanı gelmiş gibi. Özellikle de Tesla Motors gibi şirketler petrolden daha cazip fikirler sunarken…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×