Akıllı telefon, akıllı araba, akıllı ev derken teknoloji firmaları şimdilerde toplu taşımayı rahatlatmak adına yeni çözümler geliştiriyor. Hergün milyonlarca insanın işe, okula ya da farklı bir etkinliğe gitmek için kullandıkları toplu taşımalar önümüzdeki yıllar içerisinde çok akıllanacak gibi görünüyor. 

Akıllı otobüsler için ilk adım ABD'nin başkenti Washington'da atıldı. Dünyaca ünlü teknoloji şirketleriden IBM'in öncülük ettiği projede Olli adındaki akıllı otobüsler seferlerine başladı bile. Akıllı otobüsten çok akıllı minibüsü andıran akıllı taşıtlar 12 kişiyi taşıyabiliyor. Sürücüsüz olarak seyahat edebilen bu taşıtlar ülkemize gelse yüksek ihtimalle minibüs şöförlerinin gazabına uğrayacaktır.

Akıllı telefonlara yüklenen uygulama ile konumlarını bildiren yolcular akıllı otobüs Olli tarafından bulndukları konumdan alınıyor. Yok otobüs gelmedi yok durağa mı yürüyeceğim derdi böylece son bulmuş oluyor. Her minibüse bindiğimizde Hızlı ve Öfkeli çekimlerindeymişçesine aksiyon dolu anlar yaşamadan güvenli seyahat bu akıllı otobüslerin ana hedefi olacak. Çünkü araçta bulunan 30 adet sensör sayesinde güvenlik hat safhada. Yolcuların sorularını yanıtlama özelliği ve sesli komutlarla görev yapabilme gibi yetenekleri olan akıllı taşıt şimdilik önceden tanıtılan cümlelerle benzerlik kurarak görevlerini yerine getiriyor. Şuan için "Kaptan ağır ol, yaşlı teyze biniyor" gibi komutları algılamayacaktır. :) 

Terör olaylarından başımızı kaldıramadığımız şu günlerde diğer ülkelerde gerçekleşen yenilikleri görünce kendi adımıza üzülmüyor değilim. Böyle bir teknolojiyi kendi şirketlerimizle geliştirip dünyaya pazarladığımız zaman nasıl bir pazar elde edebileceğimizi hayal bile edemiyorum. Malesef herşeyde olduğu gibi akıllı toplu taşıma alanında da yabancıları izlemek durumunda kalıyoruz. 

Bir yandan şoförlerin işsiz kalmasına neden olacak olan elektrikli ve sürücüsüz akıllı otobüsler, diğer bir yandan sahip olduğu yapay zeka ile yolcuları belkide bir şoförden daha güvenli bir şekilde taşıyabilecekler. Yolda karşılaştığı her türlü tehlike ve kurallara uyacak olan otobüsler trafiğin işleyişini bozmadan sessiz ve sakın bir şekilde görevlerini yapacaklar. 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×