Kadınlar için topuklu ayakkabı vazgeçilmezdir. Topuklu ayakkabılar ile kendinden emin, zarif ve şık bir görünüme sahip olursunuz. Ancak, o upuzun topukların üzerinde saatlerce durmak çoğu zaman işkenceye dönüşebiliyor.

Topuklu ayakkabılar ile geçirilmiş uzun bir günün sonunda şişmiş ve ağrıdan üzerine basmakta zorlandığınız ayaklarınızla başbaşa kalabilirsiniz. Eğer hem topuklu ayakkabılarınızı gün içerisinde rahatça giymek, hem de gün sonunda sızlayan ayaklarınızla uğraşmak istemiyorsanız aşağıda listeleyeceğim 10 altın kuralı uygulayın.

1- Topuklu ayakkabılarınızla geçirdiğiniz uzun gün içerisinde mola verin. Mola verebilme sıklığınıza göre, 3 saatte, 2 saatte, hatta 1 saatte ayakkabılarınızı çıkararak ayaklarınızın rahatlamasını sağlayın ve ayaklarınıza kısa bir masaj uygulayın.

2- Topuklu ayakkabılarınızın tabanına dikkat edin. Tabanı desteklenmemiş ve ince tabanlı ayakkabılar ayaklarınıza fazla yük binmesine neden olur. Ayak şeklinize uygun, tabanında esneklik sağlayan destekleyici ve tabanında ortapedik taban astarı bulunan bir topuklu ayakkabı seçmelisiniz.

3- Ayakkabı aluışverişinizi gün sonlarında yapmaya özen gösterin. Çünkü, sabah saatlerinde henüz rahat olan ayaklarınız saatler ilerledikçe şişmeye başlayacaklar. Eğer, topuklu ayakkabı almak için öğle saatlerinden sonrasını seçerseniz ayaklarınız şiş olduğu halde rahat edebileceğiniz bir ayakkabı seçebilirsiniz.

4- Topuklu ayakkabı alırken topuk formuna dikkat edin. Topuklu ayakkabının görünümü kadar rahat olması da çok önemli. Çünkü, ayaklarınızı ve bedeninizi gün boyunca ayakkabınız taşıyacak. Bu nedenle, çok ince olmayan, topuğunuzu kavrayan genişlikte topukları olan ayakkabılar seçmelisiniz.

5- Ayakkabının topuğunun, ayak topuğunuzu komple sarmasına dikkat edin. Ayak topuğunuzun altını tamamen dolduran topuklardaha rahat yürümenizi sağlayacak.

6- Dik durmaya dikkat edin. Sırtınız dik ve bedeniniz geriye doğru meyilli olarak yürürseniz, hem daha düzgün ve rahat yürürsünüz, hem de daha şık bir görünüm sergilemiş olursunuz.

7- Ayaklarınız, beden ağırlığınızın büyük bir kısmını tüm gün boyunca taşıdığından dolayı bakıma ihtiyaç duyarlar. Ayaklarınızı rahatlatacak bakım ürünleri ile ayaklarınıza bakım yapmalısınız.

8- Topuklu ayakkabılarınızla rahat yürümek için kısa ve yavaş adımlar atın. Böylece, topuklu ayakkabılarınızla daha rahat yürür kendinizden emin görünürsünüz.

9- Topuklu ayakkabılarla yürürken yere önce topuğunuz, ardından parmaklarınız değmeli. Yürürken buna dikkat etmelisiniz.

10- Topuklu ayakkabı alırken mağazada kısa bir yürüyüş yapın ve ayakkabının rahatlığından emin olun. Yeni aldığınız ayakkabılarla evinizde de bir süre yürüyün ve ayakkabının formuna alışın. Böylece sokağa çıktığınızda ayakkabıya alışmış olursunuz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×