Mayıs 2015’te temelleri atılan Bilişim Vadisi Projesinde adım adım sona yaklaşılıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın verdiği bilgiye göre 2016 yılı sonlarına doğru bitecek bu proje Türkiye için ne ifade ediyor? Yıllık 50 milyar dolar ciro getirisi olacak bu proje nerede konumlandırıldı? Ayrıntılar yazımızda… Öncelikle Bilişim Vadisi isminden başlayalım. Proje Silikon Vadisi modelini örnek aldığı için isim olarak da “Bilişim Vadisi” ismi uygun görülmüş. TÜBİTAK, TSE, KOSGEB… gibi birçok paydaş kurum ile yürütülen bu projenin temel amacı ise Türkiye’nin uluslararası alanda teknolojiyi takip eden ülke olma konumundan çıkıp teknoloji üreten ülke konumuna gelmesi ve bu amaçla bilim insanlarının ve genç girişimcilerin yetiştirilmesi olarak özetlenebilir. Günümüzde birçok ülkenin kendi Silikon Vadisi’ni kurmaya çalıştığını düşünürsek Türkiye bu konuda daha hızlı davranmış ve emin adımlarla sonuca yaklaşmış durumda.

Türkiye’nin teknoloji odaklı büyümesini başlatacak adımlarından en büyüğü olan bu proje ile girişimcilerin yüzleri gülecek gibi. Aslında bir ülkeyi teknolojik açıdan ilerletmek için sadece girişimcilere destek olmak bile yeterlidir. Çünkü bir girişimci destek bulduktan sonra sınırları zorlayacak projelerin hayata geçmesi için elinden geleni yapar ve Türkiye’de fırsat bekleyen binlerce girişimci olduğu da bir gerçek. Bilişim Vadisi de bu gerçeği görmezden gelmeyip girişimcilere fikirlerini sunabilecekleri uygun ofis ortamları sunmakta.Önemli konulardan bir diğeri de Vadi’nin konumu. Gebze/Kocaeli’nde hayata geçecek bu proje için konum tartışmaları epeyce hararetli durumda.

Açıkçası ilk bakışta “Neden İstanbul değil?” gibi bir soru aklınıza gelebilir. Ama ileride sınırları genişletilecek bir projeyi zaten sıkışık bir alana konumlandırmak şimdi olmasa da ileride problem oluşturacaktır. Aslında seçilen konumun bazı özellikleri de var. Bunların başında ise ulaşım gelmektedir. Tabi sadece İstanbul’dan ulaşımı düşünmek biraz bencilce olurdu. İki uluslararası ve bir ulusal havalimanına 1 saatlik mesafede bulunması sadece Türkiye için değil tüm dünya için ulaşım ve iletişim merkezi olma gibi bir amaçla bu konumun seçildiğini gayet net bir şekilde ortaya koyuyor.

Ayrıca Yüksek Hızlı Tren ve Feribot ulaşım hizmetleri de bulunmakta. Dahası çevresindeki 87 büyük sanayi şirketi, 37 Organize Sanayi Bölgesi, 14 Üniversite, TÜBİTAK ve TSE gibi kurumlarımızın yer aldığı bölge tam olarak dünyanın en büyük dördüncü asma köprüsü olacak Körfez Geçiş Köprüsü yakınlarında konumlandırılmış. Tüm bunları dikkate alacak olursak konum seçimi gayet iyi düşünülmüş gibi görünüyor.

Peki 3.000.000m2 (420 futbol sahası) gibi büyük bir alanda neler var diye soracak olursanız hemen yanıtlayalım. 5.000 AR-GE firmasına ve bu firmalarda 100.000 AR-GE personeline ev sahipliği yapacak olan vadide laboratuvarlar, prototip ve test atölyeleri gibi bölümlerin yanı sıra çalışanların aileleri ile birlikte yaşayabileceği alanlar (spor alanları, eğitim tesisleri v.s) da mevcut.

Türkiye’nin 2023 planları arasında yer alan bir projenin bu kadar kısa sürede hayata geçirilecek olması yine Türkiye’nin teknolojiye verdiği önemin bir kanıtı niteliğindedir. Eğer sizin de teknoloji tabanlı bir firmanız ya da firma hayaliniz varsa elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Daha şimdiden yoğun ilgi gören bu AR-GE ekosistemi içerisinde yer almak için geç kalmayın…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×