Bu haber kez okundu.

2016 Nobel Fizik Ödülü kazananların isimleri açıklandı

2016 Nobel Fizik Ödülü'ne ''topoloji'' alanında çalışmalar yapan David Thouless, Duncan Haldane ve Michael Kosterlitz layık görüldü.

Komite tarafından yapılan açıklamada, 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3 milyon TL) para ödülünün 4 milyonluk kısmının Thouless'a verileceği, geriye kalan 4 milyonluk ödülün ise 2'şer milyona pay edilerek Haldane ve Kosterlitz arasında paylaştırılacağı açıklandı.

2016 Nobel Fizik Ödülü kazananları
2016 Nobel Fizik Ödülü kazananları (David J. Thouless, F. Dundan M. Haldane, J. Michael Kosterlitz)

DİPLOMA VE ALTIN MADALYA VERİLECEK

Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık tarihinde bir tören düzenlenecek. Bu törende Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülen bilim adamlarına diploma ve altın madalya verilecek.

NOBEL TIP ÖDÜLÜ JAPONYA'YA GİTTİ

Komite, tıp dalındaki nobel ödülünü Japon bilim adamı Yoshinori Ohsumi'ye verdi. Ohsumi, hücrenin kendi kendini yemesi olarak adlandırılan otofaji alanında yaptığı çalışmalardan dolayı ödüle layık görüldü.

Nobel Tıp Ödülü'ne layık görülen Yoshinori Ohsumi
Japon bilim insanı Yoshinori Ohsumi 2016 Nobel Tıp Ödülü'ne layık görüldü

KİMYA, BARIŞ VE EKONOMİ ÖDÜLLERİ

Nobel Komitesi tarafından her yıl verilen ödüller farklı alanları da kapsıyor. Bunlar arasında yer alan Nobel Kimya Ödülü 5 Ekim Çarşamba, Nobel Barış Ödülü 7 Ekim Cuma ve Nobel Ekonomi Ödülü 10 Ekim Pazartesi günü verilecek. Bu ödülleri kazanan isimler de belirtilen tarihlerde açıklanacak. Nobel Edebiyat Ödülü'nün hangi tarihte verileceği ise henüz açıklanmadı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×