Bu haber kez okundu.

450 torunlu Diyarbakırlı Şahi Nine 1. Dünya Savaşı'nı hatırlıyor
Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde yaşayan Şahi Tayurak'ın yaklaşık 450 torunu var. 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı dönemlerini hatırlayan Şahi Nine, kimlik kaydına göre en büyük kızından sadece 7 yaş büyük görünüyor.

Atatürk'ün Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'ne gelişini ve Şeyh Said'i hatırlayan Şahi Tayurak'ın yaşının ise yaklaşık 130 olduğu tahmin ediliyor. Hafızasını koruyan Şahi Nine, kıtlık zamanlarını anlatıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında birçok insanın açlıktan öldüğünü söylüyor. Şahi Nine sağlığını ise düzenli beslenmesine borçlu olduğunu ifade ediyor.

Diyarbakırlı 130 yaşındaki Şahi Tanyurak nüfus cüzdanı

Hicri ve Miladi dönemlere ait iki adet nüfus cüzdanına sahip olan Şahi Nine, 5. çocuğunu dünyaya getirdiği zamanda henüz kimliğinin olmadığını ve aradan geçen uzun zaman sonra kimlik çıkartıldığını söylüyor. Şahi Nine'nin kimliğinde resmi doğum tarihi 01.07.1919 olarak gözükürken, kızının ise 06.01.1926 olarak kayıtlara geçmiş. Yani kimliğe göre Şahi Nine, kızından 7 yaş büyük görünüyor. Çocuklarının dediğine göre ise annelerinin yaşı 130'dan fazla.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×