Bu haber kez okundu.

Ağız Kanseri nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı?

Ağız kanseri sıklıkla; dil, ağız tabanı, ve dil köküne yakın yumuşak damak alanları ve genelde dudağın alt kısmında görülür. Düzenli gidilen diş hekimi kontrollerinde hastalığın erken teşhisi mümkündür. Ağız kanserini tetikleyen en büyük etkenler ise sigara ve alkoldür. Yaş ortalamasına bakıldığında ise 40 yaşın üzerindeki bireylerde daha sık rastlanılan bir kanser türüdür.

Ağız Kanseri tedavisi günümüzde mümkündür. Ancak uzmanların her kanser türünde altını çizerek söyledikleri erken teşhis bu kanser türünde de önem taşımakta. Genel cerrah, diş hekimi ve sağlık uzmanı tarafından yapılan kontrollerde erken teşhis mümkündür.

Ağız kanseri belirtileri

AĞIZ KANSERİ BELİRTİLERİ

Burada ağız yarası ve uzun süre geçmeyen ağız içi yaralarına dikkat etmekte fayda. Ağız Kanseri bulguları arasında iyileşmeyen herhangi bir yara, çatlak, şişlik ve ülser olma durumda hemen bir hekime görünmek gerekir. Ağız kanseri arasında dil üzerinde meydana gelen şişlikler ve ağrılı durumlarda belirtiler arasındadır. Diş ve diş etlerinizi temizlerken, ağız içinde fark edeceğiniz beyaz ve kırmızı lekeler ağız kanseri belirtileri olabilir. Bunun için doktor ve diş hekimlerinin kontrolleri bu aşamada oldukça önemlidir.

Ağız Kanseri oluşumunu tetikleyen faktörleri sıralayacak olursak en başta yoğun miktarda alkol tüketimi, eş zamanlı alkol ve sigara kullanımı gelmektedir. Bunun yanında yerine tam olarak oturmayan takma dişler, diş bakımını düzenli yapmamak ve temizlememek, dilin sürekli tahriş olması ve dişteki herhangi bir keskin kenardan ötürü dilin sürekli tahriş olması ağız kanserini tetiklemektedir.

Ağız Kanseri nedenleri günümüzde tam olarak bilinmese de alkol, sigara ve genetik faktörler bu kanser türünü tetikleyen önemli faktörler arasında yer almaktır. Size düşen düzenli ağız ve diş kontrollerinizi yaptırarak ve günlük bakımlarınızı yapmak. Eğer ağzınızda yaklaşık 3 hafta süre ile geçmeyen ve tıp dilinde ağız içi yaraları olarak adlandırılan bir durum söz konusu ise; Ağzınızda kırmızı ya da beyaz renkli lekeler varsa bir an evvel muayene olmanızda fayda var!

Ağız kanseri muayenesi

AĞIZ KANSERİNİ ÖNLEMENİN YOLLARI

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz kanser sözcüğü neredeyse hepimiz için kabus niteliğinde! Artış gösteren kanser vakaları arasında yer alan ağız kanseri yüzünden bugün birçok kişi tedavi görürken; uzmanlar bu konu hakkında uyarılarını her daim yeniliyor. Bu hastalığın sigara ve alkol kullananlarda görülme oranı yüzde 30 daha fazladır. Özellikle 40 yaşını aşmış bireylerde görüleme oranı fazlayken gençlerde de bu hastalık artış göstermektedir.

Sağlık her şeyin başıdır! Sağlıklı olmayı tercih edin ve ona göre yaşayın! Öncelikle sigara kullanmayın. Sigara kullanımı ağız kanserini artıran en önemli etkendir. Alkol kullanımı da bu hastalığı tetikler, hatta sigara ve beraberinde alkol kullanımı bu ihtimali daha da çok artırır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×