Bu haber kez okundu.

Bebeğim neden sürekli ağlıyor?

Bazı bebekler etrafına gülücükler saçıp kendi kendilerine sadece bir oyuncak ile oyalanabilirken, bazı bebekler sürekli ağlar, sürekli bir huzursuzluk durumu yaşar ve yaşatırlar. Hatta bu durum bazen öyle can sıkıcı bir hal alır ki, annesi ne yapacağını bilemez ve bebeği ile birlikte ağlamaya başlar.

Sürekli kıpır kıpır, sürekli kucakta ve oynatılmak isteyen bebekler “yorucu bir bebek” olarak nitelendirilir. Anne ve baba açısından baktığımız zama bu durum gerçekten de yorucu sayılabilir. Sürekli ağlayan ve sürekli kucakta olup oynatılmak, ilgilenilmek isteyen bir bebek anne ve babayı yorabilir.

Peki sürekli ağlayan bebek neden ağlar?

Eğer, bir bebek karnı tok, altı temiz ve uykusunu almış ise ağlamasını gerektirecek ortada alğlamasını gerektirecek bir durum olduğu söylenemez. Bu bebekler, tamamen “huysuz” olduklarından dolayı ağlarlar. Eğer bebeğiniz sürekli ağlıyorsa kesinlikle huysuzluğundan ağlıyordur.

Aslında, bebekler açısından bakabilirsek kendini en rahat ve en güvenilir hissettiği anne karnından hiç tanımadığı, hiç bilmediği bir dünyaya gelmesi hiç de kolay bir durum değildir. Aylarca sessiz ve sıcacık yaşadığı bir ortamdan çıkarak, gürültülü, yabancı olduğu insanların bulunduğu, karnını doyurmak için çabaladığı, altının temizlenmesini beklediği bir dünyaya gelmek bir bebek açısından alışılası zor bir durumdur.

Böyle bebekler, etrafında gelişen tüm durumların farkında olur ve tüm durumlardan fazlasıyla etkilenirler. Genellikle gündüz tüm huzursuzluklarını doruklarda yaşar, geceleri ise sakinleşirler. Bu bebeklerin özellikle annesinin bakımına ihtiyacı vardır. Ancak, bir bakıcı tarafından bakılması gerekiyorsa da bakıcının sürekli değişmemesi gerekiyor. Zor uyum sağlayacakları bir bakıcıdan ayrılması, yeni gelecek diğer bir bakıcıya uyum sağlaması onlar için zorlu bir süreç olur.

Huysuz bebekler genellikle anne kucağı, baba göğsünde uyumayı severler. Kendi yataklarında uyumayı reddeder, anne ve baba kollarında uyumaya çaba safederler. Her anne baba bebeğinin kendi yatağında kendi kendine uyumasını bekler. Ancak, huysuz bebekler için bu çok zor bir durumdur. Bunun nedeni, kendi kendine oyalanamayan ya da anne ve babasının kollarından ayrıldığında kendini güvende hissetmeyen bebeğin, anne babasından güç alması, onlarla temas ettiğinde kendini güvende hissetmesidir.

Toplumda, bebeğinizin ağlamasını engelleyecek bir sürü hurafe duyabilirsiniz. Etrafınızdaki kişiler, özellikle de yaşlı teyzeler “Bunu kucağa alıştırmışsınız, her ağladığında kucağına alırsan baş edemezsin, bırak yatağında ağlaya ağlaya uyur.” gibi akıl vererek sizi yönlendirmeye çalışırlar.

Aslında, bu tavsiyeler huysuz bebekleri sakinleştirmek yerine daha çok huysuzlanmalarına neden olur. İlk olarak bebeğinizi tanıyıp onun huysuz bir bebek olduğunu kabullenin. Zaten çok kısa olan bebeklik dönemini bebeğinizi zorlayamak yerine sakin bir birey olması yönünde değerlendirmelisiniz. Bebeğinizle inatlaşmak onu eğitmek yerine daha huysuz olmasına neden olur.

Bebeğiniz kucağınızı istiyorsa, alın. Ona doya doya sarılın, öpe koklaya uyutun. İnanın bu günler geri gelmeyecek. Bebeklikten çıkıp çocukluğa geldiğinde zaten oyuncakları ile oynamaya, arkadaş edinmeye başlayacak. O dönemler geldiğinde zaten kucağınızdan inmek isteyecek. O nedenle, bir daha gelmeyecek olan bebeklik döneminde bebeğinizi bol bol sevgi göstererek, bol bol göğsünüze yatırarak sevin. Siz bebeğinizle olmaktan mutlu olursanız, bebeğinizde mutlu bir birey olur.

(Füsun Aksoy)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×