Bu haber kez okundu.

Bilim adamları sperm testi için yeni sistem geliştirdi

Erkekler artık hastanelere ya da laboratuvarlara gitmeden cep telefonları üzerinden evde sperm testi yapabilecek. Medical Electronic Systems'in geliştirdiği YO sperm testi uygulaması, erkeklerin üreme sağlığını kontrol ederek, herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı konusunda yardımcı oluyor.

Uygun olan her yerde test yapmayı mümkün kılan 'YO sperm testi', hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabilen bir mobil uygulama. YO, telefon kamerası ve flaş ışığını kullanan ek bir mikroskop parçadan oluşuyor. Erkeklerin tıp alanında en çekindikleri durumlara engel olması amacıyla geliştirilen YO uygulamasını kullanmak ise oldukça kolay.

YO Sperm Testi

Uygulamayı ve test kitini kullanmak için ilk olarak erkeğin sperm örneğinin kitle birlikte gelen haznede biriktirilmesi gerekiyor. Sonrasında ise hazne içindeki örneği pembe renge dönüştürecek tozu ekleme ve 10 dakika beklenmesi gerekiyor. Bu süreçte uygulama, kullanıcının sıkılmaması için "sperm trivia" isimli eğlenceli bir oyun haline geliyor. 10 dakika sonunda örnekten bir miktar kit üzerinde yer alan lama damlatmak gerekiyor. Daha sonra bu lam, cep telefonuna takılan mikroskop aparatına geçiriliyor ve testin başlaması için 'başlat' düğmesine tıklanıyor.

Testin başlamasının ardından uygulama bir video gösteriliyor. Bu videoda mikroskoptaki görüntüler ekrana aktarılıyor, Sperm testi analiz sonucu ise sadece 2 dakika sonra görülebiliyor. Erkeklere sperm değerleri hakkında detaylı bilgi sunan YO'nun doğruluk payının ise yüzde 97 olduğu iddia ediliyor.

YO SPERM TESTİ TANITIM VİDEOSU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×