Bu haber kez okundu.

Bucalı minik 'Su Kaşifleri' Londra yolcusu
Suyu korumaya çalışmak üzere harekete geçen ​Şerif Tikveşli İlkokulu Çevre dostu Su Kaşifi öğrencileri, hayatın vazgeçilmezi olan suyun önemine dikkat çekmek ve israf edilmemesi konusunda farkındalık yaratmak adına önemli başarılara imza attılar. Dünyanın dört bir yanındaki öğrencileri, suyu koruma ve su meselelerine karşı birlikte eyleme geçme yönünde teşvik eden ‘Su Kaşifi’ programının ikinci döneminde ülke birincisi seçilen Şerif Tikveşli İlkokulu’nun Su Kaşifi ekibi, Londra’da düzenlenecek etkinliğe Türkiye adına katılacak.

Türkiye'de Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı'nın HSBC Su Programı desteğiyle yürüttüğü 'Su Kaşifleri Programı'na dünyanın 11 ülkesinden 769 okul katıldı. Birbirleriyle kıyasıya rekabet içinde olan okullar arasındaki İzmir Buca İlçesi'ndeki Şerif Tikveşli İlkokulu öğrencileri ise dünya sıralamasında beşinci, Türkiye sıralamasında da birinci oldular. 8-14 yaş arası öğrencilerin gönüllü olarak katıldıkları programda, minik öğrenciler, suyun önemini ve nasıl korunması gerektiğini ilk olarak ailelerine sonra da çevresindeki insanlara anlattı. Suyun Kaşif öğrencileri, bu çalışmaları sonucunda Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Buca Belediyesi ve Buca Kaymakamlığı tarafından ödüllendirildiler.  Peki bu su kaşifleri bu işi nasıl yapıyorlar? İşte Su Kaşiflerinin yaptığı çalışmalardan bir bölüm...

Önemli Not: Su Kaşifleri'nin yaptığı çalışmalarla ilgili haberlerin okunma ve videoların izlenme oranları onlar için oldukça önemli. Bu sebeple bu haberi ve aşağıdaki videoyu ne kadar çok kişiye ulaştırabilirsek onlara daha fazla katkı sağlamış olacağız.

SU KAŞİFLERİ İŞ BAŞINDAİnsanları su tasarrufu yapmaya teşvik eden ve bunu kendilerine iş edinen öğrenciler köy köy mahalle mahalle dolaşıp hem kendi çektikleri filmi izletiyorlar hem oyunlarını gösterilerini yapıyorlar hem de çiftçileri bilgilendirerek uyarıyorlar. Su Kaşiflerinin yürüttüğü çalışmalar TRT 1 Ana Haber bülteninde yer aldı. Şerif Tikveşli İlkokulu’nun Su Kaşifi ekibi, Ekim ayında Londra’da düzenlenecek ve 11 ülkenin katılacağı uluslararası kutlama etkinliğinde Türkiye’yi temsil edecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×