Bu haber kez okundu.

Büyükanne maaşı başvurusu dilekçe örneği (Başvuru şartları ve gerekli belgeler)

Büyükanneye maaş başvurusu dilekçe örneği ile başvuru için gerekli evrakların isimlerini haberimizde bulabilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen büyükannelere torun bakma maaşı uygulaması başvuruları başladı. 0-3 yaş arasındaki çocukların bakımını üstlenen anneanne ve babaannelere verilecek büyükanne maaşı şartları ve detayları 8 Şubat'ta tam anlamıyla netleşti. 

BÜYÜKANNE MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan protokele göre; torununa bakan büyükannelere aylık 425 TL maaş ödemesi yapılacak. Başvuru yapmak isteyen büyükanneler için şartlar da belli oldu.

Buna göre ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Diğer şartlar arasında ise; proje kapsamında belirlenen 10 ilden birinde ikamet ediyor olmak, çocuğun ailesi ile aynı evde, büyükannesi ile de aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması, bakımı üstlenilecek olan çocuğun yaşının 0-3 yaş aralığında olması, annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak fiilen çalışıyor olması ve verilecek olan destek süresince işten ayrılmaması, annenin 4857 sayılı İş Kanununun 74'üncü maddesinin 1 inci fıkrasındaki analık hali izin süresini geçirmiş olması, annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar kan veya kayın hısımlık ilişkisinin olmaması, büyükannenin 65 yaşını aşmamış olması ve sağlık durumunun çocuğun bakımını yapmaya elverişli olması yer alıyor.

BAŞVURU YAPILABİLECEK PİLOT İLLER

Projenin ilk tanıtıldığı günlerde pilot uygulamanın sadece 2 il ile sınırlı kalacağı açıklanmıştı. İlerleyen günlerde yapılan açıklamalarda ise bu sayı 6'ya çıkarılmıştı. Sonra olarak Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 'büyükanne projesi' uygulamasının 10 ilde pilot uygulama dahilinde olacağını açıkladı. Büyükanne maaşı verilecek iller; Gaziantep, Tekirdağ, Konya, Antalya, Sakarya, Kayseri, Ankara, Bursa, İzmir ve İstanbul oldu.

Torun bakımı yapmak isteyen büyükannelerin sağlık raporu beyan etmesi zorunludur. Sağlık raporu alan kişiler bulundukları illerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri veya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı kuruluşlara bizzat başvuru yapabilecekler.

BÜYÜKANNE MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvurular için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri yetkilendirildi. Bu kurumun yanında ayrıca Çalışma Bakanlığı'nın resmi internet sitesi www.csgb.gov.tr üzerinden başvuru yapılabileceği belirtildi. Uygulamadan ilk etapta 6 bin aile faydalanacak. Pilot seçilen illerde kaç ailenin kabul edileceği ise henüz açıklanmadı. Uygulama 1 yıl boyunca denenecek. Süre sonunda başarılı sonuçlar elde edilirse kademeli olarak tüm Türkiye'de yaygınlaştırılacak.

BÜYÜKANNE MAAŞI VERİLECEK PİLOT İLLERİN SGK İL MÜDÜRLÜKLERİ ADRESLERİ

büyükanne maaşı verilecek pilot illerin; SGK İl Müdürlüklerinin adresleri

BÜYÜKANNEYE MAAŞ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından ilk ödemelerin Mart ayında yapılacağı belirtiliyor. İlgili SGK İl Müdürlüğü'nden maaş ödemelerinin ne zaman yapılacağına dair kesin bilgiyi telefonla arayarak veya bizzat giderek öğrenebilirsiniz.

BÜYÜKANNE MAAŞI BAŞVURUSU DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Başvuru için kullanılması muhtemel bir dilekçe örneğini sizler için hazırladık. Bu dilekçeyi kendi bilgilerinize göre düzenleyerek başvuru sırasında yanınızda bulunmanız faydalı olacaktır. Ayrıca başvuru yaparken gerekli olan evraklar; Çalışan anneye ait maaş bordrosu, kimlik fotokopisi, bakılan çocuğa ait kimlik fotokopisi ve hane geliri bilgisine ilişkin belgeleri de yanınızda bulundurunuz. Başvuru dilekçesi örneğini indirmek için dilekçe görselinin altındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Büyükanne maaşı dilekçe örneği

BÜYÜKANNE MAAŞI DİLEKÇE ÖRNEĞİ (.Word formatında) İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×