Bu haber kez okundu.

Büyükanneye torun maaşı ödemesi 10 ilde başlayacak

Torununa bakan büyükanneye maaş uygulamasına ilişkin yeni gelişmeler yaşanıyor. İlk etapta 3 ilde bin aile ile başlayacağı duyurulan uygulamaya yönelik Bakan Müezzinoğlu'ndan yeni bir açıklama daha geldi. Peki büyükanne maaşı ne kadar, hangi illerde uygulanacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, büyükanneye torun maaşı ödemesi uygulaması hakkında, ''10 ilde 6 bin aile ile başlıyoruz'' dedi.

NE KADAR MAAŞ ÖDENECEK?

Önümüzdeki ay hayata geçirilmesi planlanan torununa bakan büyükannelere verilecek maaşın miktarı belli oldu. Belirli illerde 1 yıl pilot uygulama kapsamında gerçekleşecek bu çalışmada büyükanneye 425 lira aylık maaş ödemesi yapılacak.

BÜYÜKANNE MAAŞI NASIL ALINACAK?

Hükümetin kadın istihdamı çalışmaları kapsamında yürüttüğü yeni proje 'büyükanneye maaş' sadece 6 ay ila 1 yaş arasındaki bebeklere bakanları kapsıyor. Proje Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep illerinde uygulanacak.

Uygulamadan faydalanmak isteyenler başvurularını Şubat ayı içerisinde gerçekleştirecekler. Ayrıca büyükannenin gelir durumuna değil annenin maaşının asgari ücretin 2 katını aşıp aşmadığına bakılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×