Bu haber kez okundu.

Cinsel ilişki sonrası (acil) korunma yöntemleri

Çiftler korunmadan girdikleri ilişkiler sonrasında 'acaba hamilelik olur mu' tedirginliği yaşıyor. Genel olarak bakıldığında korunma yöntemlerini kullanarak cinsel ilişkiye girilmesi çiftleri hem bu tedirginlikten kurtarıyor hem de istenmeyen hamilelik durumdan kurtarıyor. Diyelim ki korunmadan bir cinsel ilişki yaşadınız ve hamile kalmaktan korkuyorsunuz. Bu durumda 'Doğum Kontrol Hapları' ya da 'Spiral Taktırma' yöntemlerinden birisini tercih etmeniz gerekecek. İşte cinsel ilişki sonrası acil korunma yöntemleri detayları...

Doğum kontrol hapları

DOĞUM KONTROL HAPLARI

Cinsel ilişki sonrası halime kalmaktan korkanlar için ilk acil korunma yöntemi 'doğum kontrol hapları'dır. Aile Hekimliği Merkezleri'nden ücretsiz olarak temin edilebilen bu hapları cinsel ilişkiden sonra en geç 3 gün içerisinde doktorunuzun tavsiyesine göre alacaksınız. Bu hapları ancak doktor reçete eder ve nasıl kullanacağınızı doktordan öğrenebilirsiniz.

Spiral taktırma

SPİRAL TAKTIRMA

Gebelikten acil korunma yöntemlerinden bir diğeri de 'spiral taktırma'. Bunun için cinsel ilişkiden sonra en geç 5 gün içinde doktorunuza başvurmanız gerekiyor. İlk 5 gün içinde spiral taktırılması neredeyse yüzde 100 gebelikten korur.

Her iki yöntemde ilişkiden sonra ne kadar erken uygulanırsa o kadar başarılı olur. Hapların korunması acil korumada spiralden biraz zayıftır.

YAN ETKİLERİ

Haplar yüksek dozda alınmış olduğundan bulantı, kusma , baş ağrısı, halsizlik, memelerde dolgunluk yapabilirler. Spiral takıldıktan sonra lekelenme tarzında kanama, kasık ağrısı olabilir.

Bu yöntem, ancak çok acil ihtiyaç duyulduğunda başvurulacak bir yöntemdir. Başarısızlık riski vardır. Çocuk istemeyen çiftler için korunmadan cinsel ilişkide bulunmak hatadır. Bu hata, acil korunma yöntemleri ile telafi edildikten sonra nasıl korunacağınızı belirlemeli, istediğiniz yöntemi seçmeli ve uygulamalısınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×