Bu haber kez okundu.

Çipli kimlik kartı nasıl alınır başvuru nereye yapılır ?

Çipli kimlik kartı müracaatları pilot uygulama kapsamında Kırıkkale'de alınıyordu. Ancak İçişleri Bakanlığı yeni kimlik kartlarının yaygınlaştırılmasına karar verdi ve 10 ilde daha çipli kimlik kartı dağıtımına başlanacağı açıklandı.

Bu kapsamda yeni kimlikler Kırıkkale'nin dışında Rize, Trabzon, Erzincan, Erzurum, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova'da da dağıtılacak. Peki nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan yeni çipli kimlik kartları başvurusu nasıl yapılır? Çipli kimlik kartı başvuru evrakları nelerdir? Yeni kimlikler nereden alınacak? Merak edilen bu soruların yanıtlarını yazımızdan okuyabilirsiniz.

Edinilen bilgiye göre, yeni kimlik kartlarının yaygınlaştırılmasına karar verilen illerdeki dağıtım Ocak ayından itibaren başlayacak.

Çipli kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?

BAŞVURU İÇİN NELER YAPILMASI GEREKİYOR?

Öncelikle çipli kimlik kartı başvurusu yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 15 yaşından büyük olmaları gerekiyor. Yurt içinde yaşayanlar il veya ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında yaşayanlar ise Türkiye'nin dış temsilciliklerine giderek şahsen başvuruda bulunmaları gerekli. Müracaatlar en yakındaki nüfus dairesine yapılabileceği gibi herhangi bir müdürlükten de yapılabiliyor. Çipli kimlik kartı başvurusu için il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan veya zaman kaybı yaşamamak için randevu alarak gidilebiliyor.

Kimlik kartı başvurusu yapacak olan vatandaşların müracaata giderken yanlarında, son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf, kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı (evlilik cüzdanı), pasaport, sürücü belgesi veya eğer varsa çalıştığı sektöre ait (avukat, basın kartı gibi) kimlik belgesi yerine geçen herhangi bir belgenin bulunması gerekmektedir. Müdürlük görevlisi başvuruyu yapan kişiye başvuru belgesinin bir nüshanını verecek.

15 yaşını tamamlamamış ve bu yaştan küçük olan bireylerin başvurularını ise velileri veya vasileri yapabilecekler. İstenmediği takdirde 15 yaşını tamamlamayan çocukların kimlik kartlarında fotoğraf olmayacak.

Çipli kimlik kartı fiyatı ne kadar?

ÇİPLİ KİMLİK KARTI ÜCRETİ

Herkesin merak ettiği sorulardan biri de yeni kimlik kartları ücretinin kaç lira olduğu. Yeni kimlikler 31 Aralık 2016 tarihine kadar değerli kağıt bedeli adıyla 8 lira ücret karşılığında çıkarılacak. Yasal bildirim süresi dışında doğum ya da değiştirme sebebiyle çıkartılan kimlik kartları için 15 TL, kayıp sebebiyle çıkartılan kimlik kartları için de 30 TL ücret ödemesi yapılacak.

YENİ KİMLİK KARTI NEREDEN ALINACAK?

Nüfus müdürlüklerinde başvuru yapan kişilerin kimlik bilgileri kontrol edildikten sonra gerekli görülen bilgiler güncellenecek. Vatandaşın getirdiği fotoğraf taranacak ve iki el parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi gibi biyometrik verileri taranarak, kayıt altına alınacak.

Başvurusunu tamamlayan kişilere nüfus memuru tarafından PIN zarfı verilecek. Bu zarfta 6 haneli bir şifre bulunuyor ve bazı işlemlerde kimlik doğrulaması yapmak için kullanılıyor. Ancak PIN kodu, kimlik kartı sahibine ulaşana kadar aktif olmayacak. PIN kodunu değiştirmek isteyen kişiler, ilçe nüfus müdürlüğüne giderek orada bulunan kiosk cihazlarından değiştirebilecekler.

Nüfus Müdürlüğü'nde yapılacak olan değerlendirmenin ardından çipli kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo ile teslim edilecek.

Çipli kimlik kartı nerede kullanılacak?

ÇİPLİ KİMLİK KARTLARI NEREDE KULLANILACAK ?

Yeni kimlik kartları güvenlik ve kullanım yönünden pek çok kolaylığı da beraberinde getiriyor. Örneğin; çipli kimlik kartı ile kimlik sahteciliğinin önüne geçilebilecek. Yani yeni kimlikler taklit edilemeyeceği için vatandaşlar da dolandırıcılık mağduru olmayacaklar. Vatandaşlar yeni kimliklerini hastane, okul, eczane, emniyet ve bankacılık işlemlerinde kullanabilecekler. Bu sayede hem resmi kurumlardaki evrak işleri azalmış olacak hem de tüm işlemler daha hızlı yapılabilecek.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×