Bu haber kez okundu.

Çocuk oyuncuların çalışma saatlerine sınırlama geliyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, dizi setlerindeki çocuk yıldızlar için bir kanun taslağı hazırladı. Buna göre dizi setlerinde çalışan çocuklar için psikolog ve pedagog görevlendirilmesi zorunlu hale geliyor.

Çocuk yıldızların çalışmalarına ilişkin taslak tamamlandı. Taslak, setlerde çalışan 3 ay ile 14 yaş arasında çalışan çocukları kapsıyor. Çocuklar, setlerde günde 1 saat ila 5 saat arasında çalıştırılabilecek. Set sonrası en az 14 saat kesintisiz dinlendirilecek ve 1300 TL'nin altında maaş ödenmeyecek.

Setlerde çalışan çocukların çalışma süreleri, çocuğun işyerine vardığı sürede başlayacak. Psikolog bulunması zorunlu olan setlerde 3 aydan büyük ve 1 yaşından küçük çocuklar bir defada 30 dakikayı geçmeyecek şekilde en fazla 2 defa çalıştırılabilecek. Ayrıca çalışma süreleri göz önüne alınmaksızın kesintisiz olarak haftada 2 gün tatil yaptırılacak.

10 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE MAKYAJ YOK

Ayrıca yeni düzenlemede çocuklar üzerinde kozmetik ürünlerin kullanılmasına yönelik madde de yer alıyor. Setlerde 10 yaşından küçük çocuklara makyaj yapılmayacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×