Bu haber kez okundu.

Çocuklarda göz bozukluğu okul hayatını olumsuz etkiliyor
İlkokul birinci sınıfa başlayan çocukların bazılarında okula uyum problemi yaşanabiliyor. Aileler bu uyum problemini okula ve yeni hayata alışamama olarak algılıyor. Ancak uzmanlara göre neden sadece bu olmayabilir. Çocuğun gözünde bulunan rahatsızlık da okula adapte olmasını engelleyebilen önemli bir etken.

Ana sınıfından çıkıp ilkokula başlayan minikler, yeni sınıflarında yazı tahtasına ve ders kitaplarına alışmaya çalışıyor. Uzmanlar, çocukların okula uyum sürecinde göz rahatsızlıklarına karşı aileleri uyarıyor.

OKUL ÖNCESİ KONTROL ÖNEMLİ

Çocuklardaki göz bozukluğu genellikle birinci sınıfa başladıklarında fark ediliyor. Aileler, çocuklarının bir erişkin gibi 'ben göremiyorum' demesini beklememeleri gerekiyor. Çünkü çocuklar 7-8 yaşlarında yani ilkokul çağlarında okulda, tahtaya baktığı zaman yanındaki arkadaşıyla neyi görüp göremediğini karşılaştırma imkanına sahip oluyor. Bu zamandan önce çoğu çocuk, herkesi kendisi gibi gördüğünü zannettiği için de var olan göz problemini ebeveynlerin anlaması mümkün olmuyor.

7 YAŞINA KADAR ÇÖZÜLMELİ

Uzmanlara göre aileler, birinci sınıfa başlamadan önce çocuklarını mutlaka bir göz doktoruna götürmeli ve bu problemin 7 yaşından önce çözülmüş olmasına dikkat edilmeli. Çünkü 7 yaşından sonra çocuklarda oluşan göz sağlığı sorunlarının birçoğu çözülemiyor. Peki aileler çocuklarında herhangi bir göz probleminin olup olmadığını nasıl anlayabilir?

TV İZLEME UZAKLIĞINA DİKKAT

Çoğu ebeveyn çocuklarındaki sorunu anlama konusunda sıkıntılar yaşıyor. Çocuktaki göz hastalığını anlamak için öncelikle çocuğun televizyonu ne kadar yakından izleyip izlemediğine bakmak lazım. Eğer çocuk, televizyonu çok yakından izliyorsa bu noktada şüphe duymak ve derhal bir göz doktoruna götürmek olası büyük sağlık sorunlarının önüne geçme konusunda önem teşkil ediyor.

OKUL ÇAĞINDA SIK GÖRÜLEN GÖZ HASTALIKLARI

Okul çağı çocuklarında en sık 'kırma kusurları' adı altında toplanan, halk arasında 'göz bozukluğu' diye bilinen rahatsızlıklar görülmekte. Bunların arasında Miyopi, Hipermetropi ve Astigmatizm gibi çocuğun gözlük ya da lens takmasını gerektiren göz sorunları bulunuyor. Tabii ki bu nedenle düzeltilmemiş göz bozukluklarına bağlı ikincil rahatsızlıklar da çocuklarda sık görülen sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. Örneğin; çocuğun düzeltilmemiş bir Astigmatı varsa çok sık arpacık çıkarabilir ya da düzeltilmeyen bir hipermetrobisi varsa bu baş ağrısına, gözlerde sürekli kırpmaya veya sulanmaya sebep olabilir. Dolayısıyla tüm bu sıkıntılar eğer tespit edilemediyse ya da tedavi edilmediyse çocuğun akademik başarısını da hayatı boyunca olumsuz yönde etkiler.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×