Bu haber kez okundu.

Çocuklarda sağlıklı beslenmenin püf noktaları
Sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenen bir çocuk, sağlıksız, dengeli olmayan ve düzensiz beslenen çocubir çocuğa göre çok daha sağlıklı, çok daha başarılı ve yaşına göre yerine getirmesi gereken aktivitelerini yerine getirebilen bir çocuk olur.

Peki, çocuklarda sağlıklı beslenme nasıl olur, çocukların sağlıklı beslenmesi için hangi besin gruplarını tüketmeli ve hangi miktarda tüketmeli, gün içerisinde hangi besin gruplarını mutlaka tüketmeli, öğün araları ve düzeni nasıl olmalı?
 
 Gelişme çağında olan bir çocuk günde 6 öğün beslenmeli

Gelişme çağında olan bir çocuk günde 6 öğün beslenmeli!

Bu öğünler 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde olmalı. Ana öğünlerde çocuklar için yararlı ve büyümeleri için gerekli olan besin gruplarından oluşan yemekler tercih edilmeli. Bu besinler; kırmızı ve beyaz et, hindi eti, haftada en az 3 gün mutlaka balık, baklagiller, tahıllar ve tüm sebzeler olmalı. Çocuklarınız için yemek yaparken mutlaka zeytin yağı, tereyağı gibi doğal yağ gruplarını kullanmalısınız.

Ara öğünlerde ise; sağlıklı atıştırmalıklar seçmelisiniz. Bunlar yararlı meyveler ve kuruyemişler olabilir. Örneğin, ara öğün olarak bir portakalı çocuğunuzun seveceği şekilde kesip şekil vererek servis edebilirsiniz. Böylece hem çocuğunuz sağlıklı bir ara öğün yemiş olacak, hem de meyve yerken eğlenerek itiraz etmeyecek.
 
Kahvaltı öğününe önem verin

Kahvaltı öğününe önem verin!

Çocuklar bütün geceyi uyurarak geçirdikten sonra yeni bir güne başladıklarında iyi bir kahvaltıya ihtiyaç duyarlar. Çünkü güne başlamak için yeterli enerjiyi toplayabilmeleri gerekir. Bu da sağlıklı bir kahvaltıdan geçer.

Gelişme çağında olan çocuklar, kahvaltılarında haftada en az 2 gün bir adet yumurta, kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, domates ya da yeşillik gibi sebzeler, bir bardak süt ya da bir bardak taze sıkılmış meyve suyu gibi besinleri tüketmeli. Bu şekilde hazırlanmış bir kahvaltı ile çocuklarınız günlük gerekli olan tüm aktivitelerini yerine getirecek enerjiyi toplamış ve öğrenmeye açık olur.
 
Su içmek hayati önem taşır

Su içmek hayati önem taşır!

Çocuklar doğdukları andan itibaren suya ihtiyaç duyarlar. Yeni doğmuş bir bebek en az 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmek zorunda olduğundan dolayı, ilave su tiketmek zorunda değildir. Çünkü anne sütü yapısı gereği içerisinde su bulundurur. Ancak, 6 aydan sonra su tüketmeye başlamalıdırlar. Çocuklarda yaş gruplarına göre günlük su tüketimi ihtiyacı aşağıdaki gibidir…

6 -12 ay arasında: 30 ml ile 100 ml
1-3 yaş arasında: 1/3 litre
4-8 yaş arasında: 1/4 litre
9-13 yaş arasında: 1/2 litre
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×