Bu haber kez okundu.

Çocuklarda sorumluluk bilincini geliştirmek için okullar ne yapmalı?

Uzmanlara göre, bunun ardından, bir aile bireyi olarak üstlenmesi gereken sorumluluklar, sonra da sosyal sorumluluklar öğretilmeli. Aile içinde öğrenilen becerilerin en önemli rolü, sosyal ilişkilerde belirleyici olması. Arkadaşları ile uyum içinde oynamak, okul kurallarına uymak için gerekli alt beceriler evde aile ortamında öğreniliyor.

Anne-babalar çocuğa sorumluluk aşılarken aslında onu toplumsal hayata hazırladığını bilmeli. Çocuğun davranışlarının sonucunu kabul etmesi, karşılaştığı sorunları tek başına çözebilmesi, kendi duygu ve ihtiyaçlarını uygun şekilde ifade etmesi, başkalarının hak ve duygularının farkında olması, toplumun sağlıklı ve mutlu bir parçası olarak sorumluluk duygusuna sahip olması gerekiyor. 

Okullar ne yapmalı? 

- Çocuk, aile ve okul üçgeninde sorumluluğun gelişebilmesi için doğru tutumlarda bulunmak, güven ortamı yaratmak, sabırlı ve tutarlı davranmak, davranışlarıyla model olmak çok önemli. Bu nedenle anaokulundan itibaren velilere yönelik “her yaş grubunu ayrı ayrı anlatacak şekilde yaş gelişim özellikleri”, “anne baba tutumları”, vb. konularında veli semimerleri yapılmalı.

- Aileler okulla işbirliği içinde, sorumlulukların verilmesi konusunda kararlı olmalı. Ayrıca sorumlulukların oturmasında bilgilendirme, takip, geri bildirim ve hatırlatma kuralları çok önemli. Bu nedenle, okullar genel bilgi aktarımları dışında bireysel olarak hem öğrenci, hem öğretmen, hem de velilere yönelik birebir görüşmeler yapmalı. Her öğrencinin bireysel farklılıkları ve özellikleri için yönlendirme, destekleme ve takiplerin yanısıra aile ile yapılan ortak hareket işbirliği daha verimli yol almayı sağlar. 

- Her yaştan beklenebilecek sorumluluklar farklıdır. Okul öncesi temel olarak sorumluluğun kazandırılmaya başlamasında çok önemli bir dönem. Her öğrencinin yaşına uygun becerileri kendisinin yapması istenebilir. 

- Okul öncesi yaştan üniversiteye kadar okulda veya evde çocuklardan beklenen ve talep edilen sorumlu davranışlarda yavaş ama düzenli bir artış olması beklenir. Anaokuldan lise sona kadar bir bütünsellik içinde yürütülen bu tür çalışmalarda en çok üzerinde durulan konu ise öğrencilerin bireysel ve toplumsal sorumluluklarına yöneliktir. Örneğin ödev sorumluluğu, arkadaşlarıyla yaşadığı sorunlar ve zaman yönetimi gibi değişik konularda da kişisel sorumluluk ve görevlerini farketmeleri sağlanabilir. Bunlara çözüm üretmeleri ve uygulamaları için fırsatlar verilebilir. 

- Sorumluluk bilinci gelişmiş kişiler, yaptıklarının ve yapmadıklarının sorumluluğunu alır, suçlamalar yapmadan önce karşılaştıkları olumsuz durumlara kendi katkılarını düşünür. Yaptıklarının sorumluluğunu almayan kişiler, başarısızlıkları ya da karşılaştıkları olumsuz durumlar için başkalarını suçlama eğiliminde olur. Suçu kendilerinin dışında aradıkça kendilerini geliştirmekten uzaklaşırlar. Sorumluluk sahibi kişi daha özgür ve özgüveni de yüksektir. 

- Okullar kurumlarında yıllardır uyguladığı değerleri öğrencilere aktarabilir. Ya da yaşantılarında pekişmesini sağlamak amaçlı birçok sınıf içi ve dışı çalışma gerçekleştirebilir. (Nuran Çakmakçı)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×