Öne Çıkanlar feto İlber Ortaylı okul inşaatında göçük azeri diye bir millet yok konseyde kimin adı yazıldı

Bu haber kez okundu.

Erken emeklilik müjdesi EYT 2017'de son gelişmeler sevindirici

Erken emeklilik 2017'de var mı, yaşa takılanlar emekli olabilecek mi? herkesin merak ettiği bu sorular için her gün yeni bir haber çıkıyor. Ancak bugün çıkan haberler adeta erken emekli olmak için bekleyenleri sevindirecek türden. Çalışanlara ve emeklilik için sigorta süresi ile prim gün sayısını dolduranlara erken emeklilik müjdesi yolda. İşte ayrıntılar...

Sigorta süresini ve prim gün sayısını dolduran ancak emekli olmak için yaşı bekleyen kişilerin yaşını beklemeden emekli olabilmelerinin önünü açacak 'erken emeklilik' çalışmaları devam ediyor. Emeklilik haberleri bu kişilerin yılda yüzde 5 düşük maaşla erken olabilecekleri yönünde.

Konuyla ilgili yeni çalışmaların gündemde olduğu belirtiliyor. Nisan ayında yapılması planlanan Anayasa referandumu öncesinde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) heyecanla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan gelecek açıklamayı beklemeye başladı. Türkiye'de sigortalı çalışan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) belirli bir miktar ödeme yaparak emekli olabiliyorlar.

Erken emeklilik

2017'DE EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN BİR MÜJDE GELİR Mİ?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için 2017 yılı umut verici olsa da henüz Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan EYT için herhangi bir açıklama gelmedi. Şu an ki sisteme göre, prim gün sayısını dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını da doldurmak zorunda. Bununla ilgili, bugüne kadar 3 farklı kıstas belirlenmişti.

SSK'lı için de 8 Eylül 1999 tarihine kadar iki şart vardı. Birinci şart, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 sigorta süresi, ikincisi ise 5000 gün prim sayısıydı. Kıstaslardan üçüncüsü ise 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe girenlere yönelikti. Buna göre kadınlara 40 ile 58, erkeklere de 44 ile 60 yaş arasında yaşını bekleme süresi getirildi. Memur ve Bağ-Kur'lu çalışanlar için de benzer yaş şartı getirilmişti.

Emeklilik bekleyen binlerce vatandaş ise 2017 yılından umutlu ve hükümetten gelecek erken emeklilik müjdesi açıklamasını beklemeye başladı. Henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Başkanlık sistemi referandumu öncesi emeklilikte yaşa takılanların erken emekli olabilmesiyle ilgili önemli gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

2017 yılında gerek hükümetten gerek SGK tarafından açıklama geldiğinde haber içeriğimizde yer alacaktır.

Didem KARTAŞ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
eytli 7 ay önce

gasp edilen emekli hakkımızı ıstiyoruz. fazla birsey değil

Avatar
Aynur 7 ay önce

Haksızlık yapıldı gene! 1999'dan öncekileri emekli ettiniz. Biz 1999'dan sonrakilerin suçu ne?

Avatar
bülent 7 ay önce

referandum var ağzımıza bir parmak bal çalarlar ben 2000 yılından beri oy verdim emeklilik yoksa oyda yok ben inanmıyorum sizlerde inanmayın

Avatar
umut 3 ay önce

Kazanılmış bir hak pirim ve yıl tamam yaş bekle demek doğru bir cümle değil sayın cumhurbaşkanımız ve başbakanı'mızın bu sorunu çozeceğine inanıyorum emeklilik te yaş bekleyenler olarak

Avatar
Hicran yaman 3 ay önce

Ben 25yıldır çalışan bir bayanım daha 4 yılım var insaf yahu söliyecek kelimem yok Allah onları bildiği gibi yapsın

Avatar
umut 3 ay önce

Hükümetimiz den yüz de beş yada kalan yılı satın alma hakkı tanısın eyt liler için

Avatar
Murtaza 3 ay önce

Once hakkimizi calin elimizden sonra dusuk maasla emekli olun nerde adeletiniz nerde

Avatar
Hasan can 3 ay önce

şu anki emeklilik yasasını 3 lü koalisyon dönemi partiler ve emekçi işçi babanız ecevit çıkardı.boşa akparti ve tayyibe sallamayın.