Bu haber kez okundu.

Evliliği yürütmenin sihirli ipuçları nelerdir?
Aslında evliliği bir ömür boyu sürdürmek tecrübe işidir. Tecrübe ise yaşayarak ve deneyimleyerek öğrenilir. Bu süreçte çiftler için gerekli olan biraz sabır ve dürüstlüktür.

Tüm çiftler evlilik yoluna bir ömür boyu sürmesi dileği ve umuduyla girerler. Ancak aynı evin içine girildiğinde işler planladığı gibi gitmiyor, zaman zaman ego, bencillik ve ben merkezcilik ön plana çıkabiliyor. Bu durumda çiftlerin ilişkilerinin kısa sürmesine neden oluyor.

Çiftler birbirlerine saygı duyduktan ve anlayışla yaklaştıktan sonra aslında evliliği sürdürmemek için hiç bir sebep yok. Evliliği sürdürmek bir mucize işi değildir. Bu işin sırrı tamamen küçük detaylarda gizlidir. Yeter ki birbirinizi sevin, sayın, dürüst ve sadakatli olun. İlişkinizi ilk günkü gibi sürdürmek ve sevginizin ilk günkü gibi taze kalmasını istemez misiniz?

İşte ilişkinizi sağlam temellere oturtmanın ve tek düze giden ilişkinize heyecan katmanın yolları!Teşekkür ve takdir etmekten çekinmeyin!

Pek çok çift özür dilemenin veya eşini takdir ederek onore etmenin bir eksiklik veya eşini şımartmak olarak algılayabiliyor. Oysa ki çiftler arasında kullanılan teşekkür ve takdir cümleleri evliliğin sağlıklı ve yolunda gitmesini sağlayacak önemli bir detaydır. Zira takdir edilmek herkesin hoşuna gider. Kim eşini mutlu etmek istemez ki!

Eşinizi takdir ettiğinizi göstermek onu şımartmaz. Aksine ona değer verdiğinizin ve önemsediğinizin bir göstergesidir.

Özellikle günlük hayatın yoğunluğunda sıkılmış ve bunalmış eşlerin motive olarak tazelenmesini sağlar. Böylece eşler yola kendilerini daha güçlü hissederek devam edebilirler. Bu sayede mutlu bireyler olabilir ve mutlu bireyler yetiştirebilirsiniz.Özverili olun!

Büyük bir kararla hayatınızı birleştirdiğiniz eşinizi önemsemeli, duygu ve düşüncelerine önem vermelisiniz. Evliliğiniz her daim önceliğiniz olmalıdır. Ancak abartmamak kaydıyla.

Ne kadar yoğun olursanız olun veya moraliniz ne kadar bozuk olursa olsun eşinize vakit ayırın ve sorunlarınızı paylaşın. Unutmayın, sorunlar paylaştıkça azalır.Ben merkezciliği bırakın.. Biz olun!

Öncelikle evlendiğiniz kişinin bir birey olduğunu ve ona saygı göstermeniz gerektiğini unutmayın!

Eşinizle farklı kültürlerden gelebilir ve farklı yetiştirme tarzına sahip olabilirsiniz. Ancak tüm bu farklılıklara rağmen eşinize saygı duymalı ve onun düşüncelerine değer vermelisiniz. Elbette ki evlilik birliği içinde anlaşmazlıklar olabilir. Ancak sakin sakin konuşarak çözülemeyecek sorun ve aşılamayacak engel olmadığını unutmayın.

Artık siz evlisiniz, zaman sen - ben olma zamanı değil. Artık biz olma zamanıdır. Biz olmak, gerçek bir birlikteliğin olmazsa olmazıdır diyebilirim.İletişim kurun!

Evlilik birliği içinde sorunlarınız ne olursa olsun karşılıklı iletişimi asla koparmayın. Sorunlarınızı içinize kapanarak veya başkalarıyal konuşarak değil, eşinizle paylaşarak çözmeye çalışın.

Bir evliliğin en önemli temellerinden biri iletişimdir. Eşinizle endişelerinizi, düşüncelerinizi ve hissettiklerinizi net bir şekilde ifade ederek paylaşmalısınız. Elbette ki bu iletişim diyalog yani karşılıklı konuşma şeklinde olmalıdır. Kendi duygu ve düşüncelerinizi ifade ettiğiniz gibi aynı şekilde eşinize karşı iyi bir dinleyici de olmalısınız.

Günlük hayatın yoğunluğu içerisinde eşinizle kaliteli geçireceğiniz bir zaman ayırmak, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir evliliğin en önemli anahtarıdır.Eşinizi olduğu gibi kabul edin!

Hayat arkadaşı ve kendinize eş olarak seçtiğiniz insanı olduğu gibi kabul edin. Unutmayın, onu artıları ve eksileriyle olduğu gibi gördünüz ve böyle sevdiniz.

Eşlerin yaptığı en büyük hatalardan biridir eşinin huyunu değiştirmeye çalışmak. Zira huy ve kişilik değişmez. Eşler birbirleri için değişmeye çalışsalar dahi ilerleyen zamanlarda bu durum yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olacak, içinden çıkılmaz bir hal alacak ve mutsuzluğa neden olacaktır. Hatta bu durum eşlerin farkında olmadan birbirlerinden uzaklaşmalarına da neden olacaktır.Romantizmi ihmal etmeyin!

Evliliğin cicim aylarında yaşadığınız romantizm ilerleyen yıllarda artan sorumluluk ve çocukların doğması ile birlikte azalır ve hatta bazı evliliklerde kaybolur. Ancak bu romantizmi devam ettirmek, evliliğinizi ilk günkü gibi taze tutmak sizin elinizde.

Eşinize zaman zaman küçük sürprizler yapmaktan kaçınmamalısınız. Günlük yaşamın hengamesinde eşinizle birlikte geçireceğiniz az da olsa romantik anlar yaratın. Bu sayede evliliğinizi taze tutabilir ve temellerini sağlamlaştırabilirsiniz.

Örneğin; eşiniz ile baş başa yiyeceğiniz bir yemek veya baş başa izleyeceğiniz bir film sizi yakınlaştıracak ve sevginizi perçinleyecektir.

Mustafa KARACA
mustafa.karaca@abchaber.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×