Bu haber kez okundu.

Fotoğrafçılığın 177. Yaşını Kutluyoruz
Fotoğrafçılığın 177. Yaşını Kutluyoruz. Bugün, fotoğrafçılığın ortaya çıkışının kutlandığı Dünya Fotoğraf Günü. Bizi yakınlaştırarak dünyaya yeni açılardan bakmamızı sağlayan görüntüleri kutluyoruz.

Sosyal medya devi Facebook kullanıcıları, hesaplarına giriş yaptıklarında bugün bu mesajla karşılaştılar. Dünya Fotoğraf Günü olarak kutlanan 19 Ağustos tarihi itibariyle fotoğrafçılık 177 yaşına girdi. Peki Fotoğrafçılık nedir? İşte detaylar...

FOTOĞRAFÇILIK NEDİR?

Fotoğrafçılık, kamera ile ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydetmek suretiyle görüntü oluşturma işine denmektedir. Bir zanaat olan fotoğrafçılık, estetik olması ve yetenek gerektirmesi nedeniyle çoğu çevreler tarafından sanat olarak kabul edilmektedir. Fotoğraf, bir elektronik görüntü sensöründe, her bir piksele elektrik yüklenmesi ve elektronik olarak bu görüntünün işlenmesi sonucu oluşur.

FOTOĞRAFÇILIK KELİMESİ NEREDEN GELİR?

Bazı bilgi kaynaklarına göre, Fotoğrafçılık kelimesi, 14 Mart 1839'da Royal Society of London'da öğretim görevlisi olarak çalışan Sir John Herschel'in dersinde 'fotoğrafçılık' (photography) kelimesini dünyaya tanıttığı yer almaktadır. Fakat aynı yılın 25 Şubat tarihinde ise Vossische Zeitung isimli gazetede de bu kelime kullanılmıştır. Fotoğrafçılık (photography) kelimesinin kökeni Yunanca'dır.

FOTOĞRAFÇILIK ÇEŞİTLERİ

Fotoğrafçılık günümüzde farklı alanlara yayılmıştır. Bazı kişiler doğaya çıkarak fotoğraf çekmektedir. Bunun adına 'Doğa Fotoğrafçılığı' ismi verilmektedir. Bazıları ise kuşları çekmektedir bunun adına da 'Kuş Fotoğrafçılığı' denmektedir. Bunların yanı sıra farklı isimlerle adlandırılan fotoğrafçılık çeşitleri şöyledir.

- Dijital fotoğrafçılık (nesnelerin görüntülerini oluşturmak için sayısal teknolojinin kullanıldığı bir fotoğrafçılık tarzıdır.)
- Doğa fotoğrafçılığı (manzara, yaban hayatı, hayvanlar, bitkiler gibi doğa malzemelerini konu edinen fotoğrafçılık dalı)
- Kuş Fotoğrafçılığı (Kuş fotoğrafçılığı, doğa fotoğrafçılığından kuşları gözlemleyen özel fotoğrafçılık dalıdır.)
- Panorama (bir alanın geniş açıyla herhangi bir görünümüdür.)
- Hamile Fotoğrafçılığı (gebeliğin son dönemini gösteren görece olarak yeni fotoğrafçılık dalı.)
- Güneşli Hava f/16 Kuralı (fotoğrafçılık)
- Kompozisyon (fotoğrafçılık)
- Altın Oran (fotoğrafçılık)
- Kirlian
- Basamaklama
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×